Polis tarafından öldürülen siyah ABD’lilerin anneleri: “Hiçbir şey değişmedi”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Amerika Birleşik Devleti’nde (ABD) siyah vatandaş George Floyd’un (46) polis şiddetiyle öldürülmesi, dünya çapında ırkçılık karşıtı hareketleri, ABD genelinde ise polis şiddetine karşı eylemleri başlattı. Floyd’un ölümü, polis şiddeti kurbanı siyah ABD vatandaşlarının annelerini de bir araya getirdi.

Polislerin 41 kurşun ile öldürdüğü Amadou Diallo’nun annesi Kadiatou Diallo, polislerin düğününden 50 saat önce öldürdüğü Sean Bell’in annesi Valerie Bell, 17 yaşında yine polisler tarafından öldürülen Ramarley Graham’in annesi Constance Malcolm, New York’ta George Floyd’un anısına düzenlenen bir eylemde bir araya geldi. 

The Guardian’a konuşan Kadiatou Diallo, “Hiçbir şey değişmedi” dedi. Ramarley Graham’in annesi Constance Malcolm ise “Ne zaman bir şey olsa, işler daha kötüye gitti” açıklamasında bulundu.

Yıllardır ABD sokaklarında seslerini duyurmaya çalışan bu üç anne, haftalardır süren protestoların hemen bir değişim sağlayacağı konusunda tereddüt etseler de en azından gelecekte bir değişim olacağına inanıyor.

Kadiatou Diallo “Hayatta kalan çocuklarımız ve torunlarımız daha iyi bir geleceğe sahip olmayı hak ediyor. Fark ettiğim tek değişiklik kamera. İnsanları eğiten, onlara gerçeği gösteren videolar” diye konuştu.

Floyd’un ölümünü belgeleyen video dünya çapında milyonlarca kez izlendi, değişim çağrıları yapılmasını sağladı, protestoları hızlandırdı ve ulusal çapta polis departmanlarında değişiklik tartışmalarının önünü açtı.

Sean Bell’in annesi Valerie Bell, polis departmanında yapılabilecek değişiklikler ile ilgili “Birçoğunun aklında değişiklik yapmak var ama bu değişikliği yapmaktan korkuyorlar” dedi.

“Biz bir ekibiz” diyen Diallo, George Floyd’un öldürülürken annesini çağırmasını hatırlatarak şöyle konuştu: “George Floyd annesini çağırdığında, tüm anneler ileriye doğru atılmak ve bir şeyler yapmak için çağrıldı. Gücümüz, ihtiyacımız olan değişikliği gerçekten ileriye taşımaktır. Çünkü pes etmeyeceğiz. Dediğim gibi hiçbir şey değişmedi.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus