Cihadcılık uzmanı Hişam Haşimi Bağdat’ta suikasta uğradı: Iraklılar yeni bir faili meçhul dalgasından endişeli

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Cihadcı hareketler konusunda uzman Hişam Haşimi, pazartesi günü Bağdat’taki evinin önünde silahla vurularak öldürüldü. Haşimi, İran destekli silahlı Şii örgütlere karşıtlığıyla biliniyordu.

Haşimi son tweetinde, bir kere daha, mezhep ve din ayrımı yapan grupları Irak halkındaki bölünmelerden sorumlu tutmuştu. Bundan bir saat sonra, 6 Temmuz akşamı, sosyal medyada Haşimi’nin öldüğüne dair paylaşımlar yapılmaya başladı. Cihadcılık uzmanı, 47 yaşındaki aile babası Haşimi, silahlı saldırganların kendisine ateş açması sonucunda evinin önünde can verdi.

Henüz suikastın sorumluluğunu üstlenen olmasa da, şüpheler Haşimi’nin açıklamaları ile rahatsız ettiği Irak yanlısı Şii militan grupların üstünde yoğunlaşıyor. Korkulan, bu silahlı grupların, aleyhlerinde konuşan insanları susturmak amacıyla öldürdükleri bir döneme giriliyor olması.

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi suikastın faillerinin bulunacağına söz verdi. Kazımi “Suikastların Irak’a geri dönmesine izin vermeyeceğiz. Bütün silahlı güçleri devlet altında toparlamaya çalışıyoruz, böylece hiçbir kuvvet hukuk devletine karşı çıkamayacaktır” dedi.

Irak Danışmanlar Kurulu üyesi olan Haşimi, hükümet için önemli bir isimdi. Devlet Başkanı Berhem Salih, Haşimi suikastını “her Iraklı’nın özgür ve onurlu bir yaşam hakkına olan çirkin bir saldırı” olarak nitelendirdi. Birçok devlet başkanı, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği görevlileri de başsağlığı dileklerini iletti.

Ölüm tehditleri

El Kaide, IŞİD gibi cihadcı örgütler hakkında geniş bilgi sahibi olan, Bağdat’ın yerlisi Haşimi, 2014’ten itibaren IŞİD’e karşı yürütülen mücadelede güvenilir bir uzman olarak tanınmıştı. Haşimi, uluslararası medya kuruluşlarıyla görüşlerini basit, anlaşılabilir bir dil ile paylaşıyordu. Üretken bir araştırmacı olan Haşimi, aynı zamanda Irak’ta savaşta yıpranmış topluluklara arabuluculuk yapıyordu. Haşimi, IŞİD tehlikesinin azalmasıyla Irak politikası ve Şii milis gruplar hakkında yazıp konuşmaya, İran yanlısı Şii grupları sık sık eleştirmeye başlamıştı.

Haşimi, eleştirileri sebebiyle 2019 yılının Eylül ayında İran bağlantılı gruplar tarafından ölümle tehdit edilmişti. Gruplar, Haşimi’yi “vatan hainliği”, “İsrail yandaşlığı” ve “Amerikan uşaklığıyla” suçlamıştı.

Halihazırda İŞİD tarafından hedef gösterilen Haşimi, bu tehditlere rağmen güvenlik önlemlerini artırmaya yanaşmadı.

Gelecek için kaygı verici

2019 yılının Ekim ayından bu yana Haşimi, Irak’taki hükümet karşıtı gösterilere destek veriyordu. Akademik çalışmalarında ve televizyon demeçlerinde hükümetteki yolsuzluğa ve İran’ın Irak üzerindeki baskısına dikkat çekiyor, İran destekli milis güçlerin en az 600 kişinin öldüğü hükümet karşıtı protestoları bastırmaktaki rollerini açıkça anlatıyordu.

Haşimi suikastı birçok Iraklı için, 2006-2009 yılları arasında Irak’ta sivil savaşı sırasında yaşanan siyasi suikastların acı bir hatırlatıcısı. Sünni cihadcılar ile Şii milislerin çatışmalarında on binlerce Iraklı hayatını kaybetmişti.

2019 Ekim’inden bugüne kadar birçok siyasi figür ve gazeteciye suikast düzenlendi. Haşimi’nin suikast haberi, İran destekli Şii gruplardan şüphenilen bu cinayetlerin devam edebileceği şeklinde yorumlanıyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus