Antalya Korkuteli’ndeki Dereköy Yaylası’nda açılacak kömür madenine 15 köy birlik olup direniyor: “Yaylamızın cehennem çukuruna dönüşmesini istemiyoruz”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Antalya’nın Korkuteli ilçesindeki Dereköy Yaylası’na kömür madeni açılmak isteniyor. Onlarca kaynak suyunun beslediği Korkuteli Çayı‘nın etrafındaki köylerde, binlerce dönüm tarım arazisi yer alıyor. Sadece Dereköy’de 1600 dönümden fazla tarım arazisi var ve bu tarlalar Türkiye’nin en verimli topraklarına sahip. Dereköy’de son yıllarda üretilen kayısı, vişne ve erik gibi meyveler, Rusya, Romanya ve İskandinav ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediliyor. Köyde yıllık vişne üretimi bin ton, kayısı üretimi 5 bin ton, erik üretimi 4 bin ton civarında.

Turkuaz Kömür İşletmeleri, Dereköy Yaylası’nın en verimli bölgesine, kaynak sularının ortaya çıktığı bölgenin tam ortasına kömür madeni kurmak istiyor. Şirketin şimdiye kadar kiraladığı 70 dönüm civarındaki arazinin üzerinde toplanmaya hazır vişne ağaçları bulunuyor. Eğer şirket, 1600 dönümlük tarım arazisinden 600 dönümünü kiralarsa bölgedeki kaynak suları kirlenecek, tarım ve hayvancılık son bulacak.

Maden şirketi, yöre halkının tarlalarını cüzi fiyata kiralamaya çalışıyor. Sözleşmeye göre, şirketin kiralayacağı arazinin boyutuna göre yıllık 20 bin liraya kadar kiralama bedeli teklif ediliyor ve sözleşme on yılın sonunda tek taraflı yenilenebiliyor.

Maden şirketinin hazırladığı sözleşme.

Yöre halkının küçük bir kısmı tarlaları kiralasa da kömür madeninden etkilenecek 15 köy projeye karşı direniyor. Dereköy Yaylası’nda meyve dışında büyük ve küçükbaş hayvanların kaba yemleri, patates, nohut, salatalık gibi pek çok ürünün tarımı yapılabiliyor.

Ayrıca bölgede kaynak suyu olduğu için yer yer balık çiftlikleri de görülebiliyor. Dereköy Yaylası’nda 1600 dönüm tarım arazisi var. Dereköy Yaylası’nın kuzeyinde Sülekler Yaylası yer alıyor ve bu yayla 2 bini ekili, 4 bin dönüm tarım arazisine sahip. Vişnesiyle meşhur komşu Varsak Yaylası’nda ise 2 bin 472 dönüm tarım arazisi var. Korkuteli’ndeki yaylalar kömür madeni yapılırsa 10 bin dönüm arazi doğrudan etkilenecek. Yeraltı ve yerüstü su kaynakları da kömür madeninden etkileneceği için bölgede tarım ve hayvancılık son bulabilir.

Çobanlık yaparak geçinen ve Dereköy Yaylası’nda yaşayan yöre halkı, “Muğla’ya gidip kömür madeninin doğaya verdiği tahribatı gördük. Yaylamızın cehennem çukuruna dönüşmesini istemiyoruz” diyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus