Muharrem İnce’den 24 Haziran açıklaması: “CHP kazanmamam için elinden geleni yaptı”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Haber: Özgür Özdemir – Zelal Direkçi

CHP’nin 2018 seçimlerindeki cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce bugün yaptığı açıklamada, yeni parti kuracağı iddialarını yalanladı ve “Bin Günde Memleket Hareketi” başlatacağını anlattı. Yeni hareketlerinin yol göstericisinin Mustafa Kemal Atatürk olduğunu söyleyen İnce, “4 Eylül’de Sivas’ta olacağız, memleket hareketi başlatacağız” dedi.

“Herkes konuştu. Bilen de bilmeyen de konuştu. Şimdi Muharrem İnce konuşacak” sözleriyle basın açıklamasına başlayan İnce, kamuoyunda merak edilen sorulara yanıt verdi. İnce’nin konuşmasında öne çıkan noktalar şöyle:

“Bin Günde Memleket Hareketi”

“Başlattığımız hareketin adı ‘Bin Günde Memleket Hareketi’dir. Alanında uzman, kafa yoran kişilerden oluşmaktadır. ‘Zafer’ hazırlanmaktır. Hareketimizle zafere hazırlanıyoruz. Milletimizin isteklerini vizyonumuzla birlikte hareket edeceğiz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde millet nasıl bizi finanse ettiyse yine edecektir.”

“4 Eylül’de Sivas’ta olacağız. Memleket hareketi başlatacağız. Bin Günde Memleket Hareketi’nin yol göstericisi Mustafa Kemal Atatürk olacaktır. Nerede olursak olalım gönlümüz her zaman Atatürk’tedir. Bu hareket aklı ve bilimi esas alacaktır. Yolumuz zordur, kenetlenerek bu zorluğu aşacağız.”

“Bana seçim gecesi ‘Neredeydin’ diye soranlardan özür diliyorum”

“Sıfır moralle mitingler yaptık. Gazetelere, TV’lere talimat verip reklamlarımı iptal ettirdiler. Bana yakın isimleri milletvekili adayı yapmadılar. Bir yanda Kılıçdaroğlu, bir yanda benim reklamım. Neden onun reklamını yayınlıyorsunuz? Aday değil ki. Kazanmayayım diye ellerinden geleni yapıyorlar. Örgütlere para göndermiyorlar, reklam yapmıyorlar. Seçim gecesi, ‘Ne yapıyorsunuz’ dedim, bilgi vermiyorlar. İkinci tura kaldı mı kalmadı mı bilmiyorum. 13 bin sandıkta CHP’nin gözlemcisi yok, 4 milyon oy yapar bu. 4 milyon oyu sokağa bırakmışlar, benden yalan söyleyip milletin karşısına çıkmamı istiyorlar. Bana ‘Neredeydin’ diye soranlardan özür diliyorum, krizi kötü yönetmiş olabilirim. Ama bana veri vermediler. Erdoğan 1,3 milyon oy az alsaydı seçim ikinci tura kalacaktı.

“Seçim geçti. 60 gün sonra seçim değerlendirme toplantısı yapıyorlar, beni çağırmıyorlar. Parti seçimi tartışıyor, beni davet etmiyorlar.”

“Türkiye’de hem lider hem muhalefet sorunu vardır”

“Türkiye tarihinin en zor dönemini yaşıyor. 18 yıllık bir iktidar yeni sorunlar eklemiştir. Mühürsüz oy pusulalarıyla kabul edilen cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi sorunları büyütmüştür. Devlette kurum ve kurallar çökmüştür. TÜİK gibi Merkez Bankası gibi kurumların bağımsızlığı yok edilmiştir. Din ve vicdan arasındaki bağ koparılmıştır. Okul türleri arasındaki ayrımcılık eğitimin niteliğini düşürmüştür. Bu politikalar sonucu zengin toprakların yoksul çocukları haline geldik. Ülkemizde enerji sorunu değil, enerji yönetimi sorunu vardır. Dış politikada gelgitler yaşayan, savunma sistemlerini kullanamayan, sorunlarını erteleyen bir ülke haline geldik. Mavi Vatan’da büyük bir zenginlik bulunmaktır. Bu hakları korumak partilerüstü bir konumla ele alınmalıdır. İşsizliği artıran, ekonomideki memnuniyeti buzdolabı satışına bağlayan bir cumhurbaşkanı var. Türkiye’yi bu noktaya lider partileri getirmiştir. Hem lider hem muhalefet sorunu vardır.”

“CHP’den ayrılsam bile partiyi kurtarmak için ayrılırım”

“Kurultaylarımızda beş dakika konuşabilmek için büyük mücadele vermek gerekiyor. Bugün kurultayda CHP genel başkanı bir konuşmacıyı dahi dinlememiştir. Kadın Kolları Kurultayına katılmamıştır. CHP, İçişleri Bakanlığı’na dilekçeyle kurulmuş bir parti değildir. O nedenle dilekçeyle ayrılınmaz. Ayrılsam bile partiyi kurtarmak için ayrılırım. Tıpkı Mustafa Kemal Atatürk’ün işgal altındaki İstanbul’u kurtarmak için Ankara’ya gitmesi gibi.”

“AKP çökerken CHP kurtarıcı değil seyirci rolü üstleniyor”

“AKP çökecek ama Türkiye’nin üzerine çökecek. AKP çökerken CHP kurtarıcı değil seyirci rolü üstleniyor. Türkiye’nin sorunlarını ne tek adam iktidarı ne tek adam muhalefeti çözebilir. Türkiye seçeneksiz değildir. Ecevit’in yüzde 42’si mümkündür hatta yüzde 50+1 de mümkündür. Bizim başlattığımız hareket muhalefet hareketi değildir. Amacımız bir çıkış yolu göstermektir. Türkiye’nin barışmaya, üretmeye ve adil bölüşmeye ihtiyacı vardır.”

“CHP iktidara yürüyorum diyor, Erdoğan’ın eski arkadaşlarını cumhurbaşkanı yapmak nasıl bir iktidar?”

“‘Muharrem İnce bu çıkışı bireysel işleri için yapıyor’ diyorlar. ‘CHP iktidara yürürken Muharrem İnce niye böyle yaptı?’ CHP’nin iktidar olması demek, CHP genel başkanının cumhurbaşkanı olmasıdır. Erdoğan’ın eski arkadaşını cumhurbaşkanı yapmak nasıl bir iktidar? Bizim genel başkanın öyle bir iddiası yok ki… Öyle bir iddiası yoksa CHP’nin iktidara yürüdüğü hayaldir. CHP iktidara yürüyormuş da ben engel oluyormuşum…”

“CHP, Kürt vatandaşlarımıza yürekten bir teşekkür etmedi”

“CHP yerel seçimlerde başarısız mıydı?’Hayır, başarılıydık. İstanbul’u, Ankara’yı, Adana’yı, Hatay’ı bize Kürt vatandaşlarımız kazandırdı, HDP’liler kazandırdı. Seçimden sonra CHP, Kürt vatandaşlarımıza yürekten bir teşekkür edemedi. Ben yüreğimi açarak teşekkür ediyorum. Bu başarıyı küçümsemiyorum, adaylarımız iyi bir kampanya yaptı. Fakat seçimde bize büyük destek veren Kürtleri yok sayamazsınız.”

“‘Partiyi bölüyorsun!’ Ben Millet İttifakı’nın içindeyim, Cumhur İttifakı’na geçmiyorum. Millet İttifakı’nın içindeysem bırakın bu da ayrı bir umut olsun. Bölme olayı parlamenter sistemde olur. 50+1 sistemde bölme diye bir şey olmaz.”

“‘Sizi saray mı destekliyor?’ Bunun mantıksızlığını anlatayım. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Muharrem İnce CHP’den 8 puan fazla aldı. HDP’lilerden, İYİ Partililerden, MHP’lilerden, AKP’lilerden aldı. Erdoğan’ın oyu AKP ve MHP oyundan daha azdır. Millet İttifakı’nın içinde olduğuma göre sarayın beni desteklemesi mümkün değildir. ‘Saray destekliyor’ diyen CHP’nin içindeki rant baronlarıdır. Bu bir palavradır.”

“Bin Günde Memleket Hareketi’ne 4 Eylül’de, Sivas Kongresi’nin başladığı yerden başlıyoruz. İkinci büyük açıklamamı Cumhuriyet Bayramı öncesi yapacağım.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus