Siirt Barosu Başkanı Nizam Dilek ile Batman’daki tecavüz olayı hakkında söyleşi: “Uzman Çavuş Musa Orhan’ın tutuklanmasını başsavcılık ile başından beri istedik”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Batman’ın Beşiri ilçesinde Uzman Çavuş Musa Orhan’ın tecavüzüne uğradıktan sonra intihar girişiminde bulunan ve hastaneye kaldırıldıktan sonra dün (18 Ağustos) yaşam savaşını kaybeden 18 yaşındaki İ.E. ilgili soruşturmada tutuksuz yargılanan Orhan, bugün tutuklandı. Süreci başından beri takip eden Siirt Barosu Başkanı Nizam Dilek, olayı öğrendikleri ilk andan itibaren hem baro hem de Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tutuklama talebinde bulunduğunu ancak hâkimlerin takdirlerini tutuksuz yargılamadan yana kullandıklarını söyledi.

Süreci Medyascope muhabiri Ferit Aslan‘a değerlendiren Siirt Barosu Başkanı Nizam Dilek, daha önce hem Siirt Sulh Ceza Hâkimliği’ne hem de üst ceza hâkimliği olan Şırnak Sulh Ceza Hâkimliği’ne Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı ile birlikte yaptıkları tutuklama başvurularının reddedildiğini hatırlatarak şöyle konuştu: “Dün iddianameyi iade eden 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını bir üst mahkeme olan 2. Ağır Ceza Mahkemesi kararı ortadan kaldırdı ve tensipte tutuklama kararı verilmesini başsavcılık istedi. Bunun üzerine dün sosyal medyadaki kampanyanın da etkisiyle uzman çavuş bugün tutuklandı.”

Yaşanan olay nedeniyle genç bir kızın hayattan koparıldığını ve bir ailenin yıkıldığını söyleyen Dilek, “Savcılık, hazırladığı iddianamede sanık uzman çavuşa 12 yıldan az olmamak şartıyla ceza talebinde bulunmuş. Bundan sonraki yargı aşamasını da takip edeceğiz. Sürecin takipçisi omaya devam edeceğiz” dedi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus