Antalya Tabip Odası: “Salgınla mücadelede sağlık sistemimizin bu yükü kaldıramaz hale gelmeye başladığını görüyor ve sağlık çalışanlarının tükenmesinden kaygı duyuyoruz”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Antalya Tabip Odası, bugün (31 Ağustos), koronavirüs salgını sürecinin yönetilmesiyle ilgili bir açıklama yaptı. “Meslektaşlarımızı Koruyamadınız” başlıklı açıklamayı okuyan Antalya Tabip Odası Başkanı Nursel Şahin,“Pandeminin ağırlaşarak devam etmesi, kontrolden çıkması, geçen hafta beş meslektaşımızı Kovid-19 sonucu kaybetmemiz nedeniyle çok üzgünüz, öfkeliyiz, sabrımız ve enerjimiz tükeniyor” dedi. Salgının kontrolden çıktığını belirten Şahin “Tabip odalarımız, belediye başkanlarımız, valilerimiz bu sayıların çok daha fazlasının olduğu bilgilerini veriyor. Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) salgının beşinci ayında açıkladığı rapor, aktif hasta sayısının Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı sayının yaklaşık 10 katı olduğunu ortaya koyuyor” diye konuştu.

Antalya Tabip Odası Başkanı Nursel Şahin “Acil taleplerimiz var” diyerek taleplerini şöyle sıraladı:

–  Koronavirüse yakalanmış sağlık çalışanları meslek hastalığı kapsamına alınmalı. Düzenleme geriye dönük olarak da geçerli olmalıdır.

– Kaybettiğimiz sağlık çalışanlarının geride bıraktıklarının yaşamı güvence altına alınmalı.

– Koronavirüs tedavi süreçlerinin ülkemizde biriken veriye dayanan uluslararası bilimsel kanıtlar üzerinden oluşturulan rehberler doğrultusunda güncellenmesi ve izlenmesi gerekir.

– Sağlıkta şiddet vakaları için etkili önlemler alınmalıdır.

– Tüm sağlık çalışanlarına standartlara uygun ve yeterli kişisel koruyucu donanım sağlanmalı ve düzenli olarak PCR testi ile tarama yapılmalı.

– Temel ücretlerinde emekliliğe de yansıyacak şekilde düzenleme yapılmalı; performans ödemeleri en üst seviyeden ödenmeli, çalışanların hastalık izni ve rapor ücretlerinde kesinti uygulamasına son verilmelidir.

– Yeterli sayıda kadrolu ve güvenceli olarak sağlık çalışanı istihdam edilmeli.

– Sağlık çalışanı ebeveynlere, çocuğunun bakımı ve sağlığı ile mesleğini icra etme ve geçimini sağlayabilme arasında seçim yapmaya zorlamadan ücretsiz kreş, çocuk bakım desteği ya da ücretli idari izin gibi olanaklar sağlanmalıdır.

Antalya Tabip Odası Başkanı Nursel Şahin sözlerini şöyle tamamladı: “Salgının kontrolünün kaybedildiği açık bir şekilde görülüyor. Tüm sorumluluk halkın ve sağlık emekçilerinin omuzlarına yüklenmiştir. Salgının ağırlaştırdığı ekonomik kriz, işsizlik ve yoksulluğun olağanüstü boyutlara ulaştığı bu günlerde, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının sesine, haykırışına kulak verilmesini istiyoruz. Ekonomik kaygılar yerine, toplum sağlığı ve ihtiyaçlar gözetilerek iktidarı ve Sağlık Bakanlığı’nı acil önlemler almaya çağırıyoruz.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus