Ankara Garı önünde “barış zinciri” yapmak isteyen HDP’ye polis engeli

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle, 10 Ekim 2015’teki Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’ne yönelik IŞİD saldırısında 103 insanın katledildiği Ankara Garı önünde oluşturmak istediği “barış zinciri”, polis tarafından engellendi.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, önceki gün Meclis’te düzenledikleri basın toplantısında 1 Eylül’ün Dünya Barış Günü olduğunu anımsatarak, “Barış Deklarasyonu” bildirisini kamuoyuyla paylaşmıştı. HDP bu kapsamda, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği ile birlikte Ankara Garı önünde “barış zinciri” oluşturacağını açıklamıştı. Ancak sabahın erken saatlerinde gar önünde geniş güvenlik önlemleri alan polis, Ankara Valiliği’nce yasakladığını belirterek etkinliğe izin vermedi. Polis, basın mensuplarını da görüntü almalarına izin vermeyerek alandan uzaklaştırdı.

Etkinlikte yer alması beklenen HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar etkinliğe katılmadı. Polis, müdahale esnasında Aydın Erdoğan adlı bir vatandaşı gözaltına aldı. Erdoğan’ın sağlık kontrolü için hastaneye götürüldüğü öğrenildi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus