Sosyal medya üzerinden tehdit edilen kadın öldürülmekten korkuyor: “Bana, ‘Seni Şule Çet gibi yukarıdan atacağım, Özgecan gibi öldüreceğim. Üstüne beton dökeceğim’ diyor”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

22 yaşındaki A.K., 27 Temmuz 2020 tarihinden beri Twitter üzerinden bir erkek tarafından ölüm ve tacizle tehdit ediliyor. Bir ay koruma kararı aldıran kadın, koruma kararı kaldırılınca tehditlerin yeniden başladığını ve öldürülmekten korktuğunu söylüyor. A.K. ile yaşadıklarını ve hukuk mücadelesini konuştuk. 

“Bana ‘Seni Şule Çet gibi yukarıdan atacağım, Özgecan gibi öldüreceğim’ diyor”

A.K., 27 Temmuz’da sosyal medya hesabı Twitter’dan tanımadığı bir kişi tarafından tehdit edilmeye başladı. Bu tehditler artınca A.K., daha önce şiddet gördüğü eski erkek arkadaşından ve aynı yerde yaşadığı, daha önce de kendisini tehdit eden esnaftan şüphelendi. Kadın, tehditler devam edince, polise şikayete gitti ancak ilk başta herhangi bir sonuç alamadı. Kendisini tehdit eden erkek ise şiddet gösteren diğer erkeklerin yaptığı gibi katledilen kadınları örnek göstererek tehditlerine devam etti: “Seni Şule Çet gibi öldürürüm.”

A.K., yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Twitter’da anonim bir hesaptan bana tehdit mesajları geldi. Tehdit eden erkek bana, ‘Seni Şule Çet gibi yukarıdan atacağım, Özgecan gibi öldüreceğim. Üstüne beton dökeceğim’ diyordu. Ben de korktum ve karakola gittim. Aldığım ekran görüntülerini gösterdim. ‘Bu dosyadan bir şey çıkmaz. Zaten Twitter da bunların kim olduğunu bize söylemiyor ve kişisel bilgileri koruyor’ diyerek beni eve gönderdiler. Fakat tehditler devam etti. Ben de bu sefer ifade vermeye avukatımla gittim. Şüphelendiğim ve sürekli sıkıntı yaşadığım iki kişi vardı. Biri önceden bana şiddet gösteren eski sevgilim, diğeri ise yaşadığım yerdeki bir esnaf. Esnaf dediğim kişiden eskiden de tehditler alıyordum. Esnafı şikayet ettim fakat o da yalan ifade verdiğimi söyleyerek beni şikayet etti. Öncesinde de tehditleri olduğu için sosyal medyadaki kişinin o olduğuna dair ifade verdim. Daha sonra bir aylık bir koruma kararı çıktı. Bu koruma kararı çıkınca attığı mesajlar da durdu. Fakat koruma kararının bittiği gün tehditler yeniden başladı.”

“Bu esnaf başka kadınlara da bunu yapıyor, takıntılı biri”

Tehdit edildiğini babasına söyleyemeyen ama annesine anlatan A.K., yaşadığı yer küçük olduğu için babasının olayı duymasının işleri daha da kötüleştireceğini söyledi. Korkudan uyuyamadığı zamanlar olduğunu anlatan A.K., bu esnafın başka kadınları da tehdit ettiğini ve takıntılı biri olduğunu iddia etti:

“Ben açıkcası çok korkuyorum. Esnaf takıntılı biri, başka kadınlara da bunu yaptığını biliyorum. Babam bilmiyor ama annem biliyor. Burası küçük bir yer, herkes her şeyi duyar. Babam da sayılı esnaflardan biri. Duyulmasını istemedik. Geceleri korkudan uyuyamadığım oldu. Verdiği örnekler kan dondurucu.” 

“Sen beni akla, ben de hayatından gideyim”

A.K. bu sefer gizli bir hesaptan değil de esnafa ait olan bir hesaptan tehditler almaya devam etti. Tehdit ettiğini kabul eden erkek, kendisinin aklanması için A.K’nın tweet atmasını, ancak bu şekilde hayatından çıkacağını söyledi:  

“Artık ismini kullanarak sosyal medyadan tehdit ediyor. ‘Evet ben seni tehdit ettim burası küçük bir yer, hepimiz birbirimizi tanıyoruz benden özür dileyen bir tweet at’ diyor. Ben bana attığı tehdit mesajlarını Twitter hesabımdan paylaştım ve ilgi gördü. Küçük yerde yaşadığımız için o da korkuyor ve ‘Sen beni akla, ben de senin hayatından gideyim’ diyor.”

Kadın, iki mahalle uzağında oturan erkek tarafından hâlâ tehdit ediliyor. A.K., “Böyle devam ederse yine koruma kararı çıkaracağım” diyor. Kendisini tehdit eden erkeği tekrar şikayet ettiğini, jandarmanın ifadeye çağırdığını fakat savcılığın ifadeye çağırmadığını söyleyen A.K., “Jandarmadan ‘Seni takip ederse bizi ara’ dediler ama benim o telefona uzanmaya zamanım kalmayabilir” diyor. 

Söyleşimizi Türkiye’deki eril şiddete karşı hükümetin tutumunu konuşarak sonlandırıyoruz. A.K. devletin bu konu üzerinde daha fazla durması gerektiğini düşünüyor.

*İsimler, hâlâ tehdit devam ettiği için röportaj yaptığımız kişinin isteği doğrultusunda verilmemiştir. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus