Koronavirüsü yenenler anlatıyor: “Virüsü kaptığımı öğrendikten sonra yaptığım ilk şey ağlamak oldu”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Yasemin Koç (17), Almanya’nın Ludwigshafen şehrinde yaşıyor. Lise eğitimine devam eden Koç, bir yandan da yarı zamanlı olarak çalışırken koronavirüse yakalandı. Yasemin’in tahminlerine göre virüs, kendisine çalıştığı yerde bulaştı. Hastalık sürecini Medyascope’a anlatan Yasemin, “Evin içinde, ortak alanları kullanırken maske ve eldivenlerimi asla çıkarmadım” dedi. 

Hastalığın ilk belirtilerinin griple aynı olduğunu söyleyen Yasemin, “Bir gün arkadaşıma sarıldığımda kokusunu alamadığımı fark ettim. Bu beni korkuttu ama koronavirüs olduğuma ihtimal vermedim, grip olduğumu düşünüyordum. Bu yüzden de test yaptırmayı düşünmedim” diye konuştu. İlerleyen günlerde nefes darlığı çekmeye başlayan Yasemin, hastaneye gittiğini ve doktorun kendisine test yaptırması gerektiğini söylediğini anlattı. 

“Koronavirüs olduğumu öğrendikten sonra yaptığım ilk şey ağlamak oldu”  

Doktor tavsiyesiyle test yaptırmaya gittiğini söyleyen Yasemin, “22 Eylül günü test yaptırdım, ertesi sabah, Sağlık Bakanlığı’ndan arayıp test sonucumun pozitif olduğunu ve bir an önce karantinaya girmem gerektiğini söylediler” dedi. Test sonucunun pozitif çıktığını öğrenince buna inanmadığını söyleyen Yasemin, “Koronavirüs olduğumu idrak edemedim. Üç defa, ‘Emin misiniz?’ diye sordum. Telefonu kapattıktan sonra yaptığım ilk şey ağlamak oldu ve hemen temaslı olduğum arkadaşımı arayıp, ‘Testim pozitif çıktı, bir an önce eve gidip kendini karantinaya al!’ dedim. Arkadaşım şaka yaptığımı zannetti” diye konuştu. 

Hastalık sürecini evde annesiyle geçirdiğini anlatan Yasemin, tedavi süreci boyunca annesine virüs bulaştırmamak için çok dikkatli olduğunu sözlerine ekledi. Ailesinde başka pozitif vaka olmadığını söyleyen Yasemin, “Evin içinde, ortak alanları kullanırken maske ve eldivenlerimi asla çıkarmadım. Annem odama girdiğinde ondan iki metre uzaklaşıp maskemi takıyordum” diyerek ev içinde aldığı önlemleri anlattı. 

 “Bir süre sonra iyileşmeye başladığımı hissettim”

Dezenfektan, kolonya ve maskeye erişiminin kolay olduğunu söyleyen Yasemin, “Sağlık Bakanlığı test sonucumun pozitif olduğunu söyledikten iki saat sonra, beni hastaneden arayıp iyi olup olmadığımı sordular. Eğer durumum ciddileşirse hastaneyi aramamı gelip beni alacaklarını söylediler” dedi. Eczaneden ilaçlarını telefonla sipariş ettiğini belirten Yasemin, “Omzum ve genel olarak eklemlerimde ağrılarım çok oldu. Doktorum ikinci bir test yaptırmama gerek olmadığını söyledi, zaten bir süre sonra ben de iyileşmeye başladığımı hissetmeye başlamıştım” diye konuştu. 

Yasemin, koronavirüse yakalananlara “Evde kalıp kendimizi izole etmek gerekiyor. İnsan sadece kendine zarar vermiyor, etrafındaki insanlara hatta bir şehre bile zarar verebiliyor” diyerek seslendi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus