Kılıçdaroğlu, Akşener’i ziyaret etti: “AKP içinde çözüm üretmek isteyenler var ama küçük ortak büyük ortağı esir almış, ne Arınç ne de başkası düşüncelerini ifade ediyor”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i İYİ Parti Genel Merkezi’nde ziyaret etti. “İkili görüşmede Türkiye’nin sorunlarını konuştuk” diyen iki lider, düzenledikleri ortak basın toplantısında erken seçim çağrısı yaptı. Hem Akşener hem de Kılıçdaroğlu ortak anayasa çalışmalarına yönelik iddiaları  reddetti. Akşener, “Her şeyin farkında, Gülhane Parkı’ndayım” sözleriyle ortak anayasa taslağı iddialarına tepki gösterdi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener düzenlenen ortak basın açıklamasında gündeme dair önemli açıklamalar yaptı. 

“AKP içinde iyi niyetle çözüm üretmek isteyenler var”

Kemal Kılıçdaroğlu, Bülent Arınç’ın Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyeliğinden istifası sonrası yaşananlara dair şunları söyledi: “Uzun süredir Türkiye yönetilmiyor zaten, Türkiye savruluyor. Yönetim olması için liyakat olması lazım, sorunların sağlıklı tespit edilmesi lazım. Rejim değiştikten sonra sorunlar sağlıklı tespit edilmiyor. Buna karşın AKP içinde çözüm üretmek isteyenler var. Küçük ortak büyük ortağı esir almış durumda. Ne Arınç ne başkası düşüncelerini ifade edemiyor. AKP’nin küçük bir partinin tutsağı haline gelmesi Türkiye’nin yönetilmediğini gösteriyor. Türkiye tam anlamıyla savruluyor.” 

“Erdoğan’dan bugüne kadar gördüğümüz tavır, balon uçurmak”

Akşener ise Arınç’ın istifasını şu sözlerle değerlendirdi: “Erdoğan’dan bugüne kadar gördüğümüz tavır, balon uçurmak. Yani Sayın Arınç gibi bazı kişiler üzerinden bazı sözleri söyletir. Burada ilginç olanı üç gün beklemesi. Üç gün sonra gelen tepkilere ve küçük ortakların tavrına ve kendi seçmenini dönüştürdüğü için Erdoğan sonuçta göze alamadı ve Sayın Arınç’ı tahkir eden bir konuşma yapmak durumunda kaldı. Bütün bu sorduğunuz kişilerle ilgili atılan adımların arkasında o uçurulan balona verilen tepkiler, sonuçlar olduğunu görüyorum.”

“Her şeyin farkındayım, Gülhane Parkı’ndayım”

Meral Akşener, ortak anayasa yapıldığına dair iddiaların sorulmasına ise tepki gösterdi. Akşener, “Ben her şeyin farkındayım, Gülhane Parkı’ndayım. Damat gitti, tartışılmıyor. Arınç bir şeyler söyledi tartışılmıyor. İhsan Arslan ve Galip Ensarioğlu tartışılmıyor.  Bunlar olurken, olmayan bir konunun TV ekranlarında sündüre sündüre konuşulmasını anlıyorum. Yapacak bir şey yok ama bu tür suni tartışmalarla garip gurebanın, işsiz gençlerin, tencere kaynatamayan kadınların, siftahsız esnafın karşısında bizim bunları konuşmamız bizim ayıbımız. Bu konuyu kapatıyorum. Bu konuda ne ben ne de hiçbir arkadaşımız cevap vermeyecek, ilan ediyorum” diye konuştu.  

“Türkiye’nin bu kısır tartışmaları aşması lazım”

Kemal Kılıçdaroğlu da anayasa taslağı çalışmalarının yapılıp yapılmadığına dair sorulara tepki gösterdi: “Anayasa taslağı çalışması yapılmadı, nerden çıkarıyorsunuz. Varsa bir taslak çalışma getirin görelim. Millet ittifakı olarak bir araya geldik, zaman zaman konuşuyoruz. Ne diyoruz, güçlendirilmiş parlamenter sistem. Nasıl olacak bu? Anayasa değişikliği ile olacak, konuşuyoruz, biz de çalışıyoruz diğer partiler de çalışıyor. Gelecek Partisi Genel Başkanı geldi, güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışmasını verdi bize. Neden bu işleniyor? Acaba CHP ve diğer partiler HDP ile çalışıyor mu çalışmıyor mu diye bir algı yaratılmak isteniyor. Bu ülkede bir anayasa değişikliği olacaksa parlamentodaki bütün siyasi partiler zaten bir araya geliyor. Türkiye’nin bu kısır tartışmaları aşması lazım.”

“Biz seçim istiyoruz”

Akşener, muhalefet partileri olarak erken seçim istediklerini belirtti. Akşener, “Muhalefet olarak biz seçim istiyoruz. Türkiye bu halde götüremez. Liyakat yok, şeffaflık yok, tek kişinin iki dudağı arasında bir Türkiye. Kodamanlara aktarılan paralar, fakirin fukaranın açılıktan ölüme mahkûm edildiği bir Türkiye. Hesap verebilirlik yok, adalet yok, hukukun üstünlüğü yok, demokrasi yok, bunlar olmadığı için ekonomiye güven yok” dedi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus