Mahkeme, “Fakülteden biri atanmalıydı” dedi, MSGSÜ Rektörü Handan İnci “kendini atama” davasını kaybetti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İstanbul 2. İdare Mahkemesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Rektörü Handan İnci’nin, Prof. Dr. Sami Şekeroğlu Sinema Televizyon Merkezi’ne müdür olarak atamasına ilişkin görülen davada, İnci aleyhine karar verdi. Mahkeme, İnci’nin bu makama kendisini atamasının usulsüz olduğunu belirterek, “Merkez yönetmeliğinin işaret ettiği üzere müdürlüğe Sinema – Televizyon Bölümü öğretim elemanlarından birisininin atanması gerekir” dedi ve atama işlemini iptal etti.

İnci’nin istinaf başvurusu da reddedildi

İstanbul 2. İdare Mahkemesi’nin kararının ardından İnci, aleyhindeki kararı istinaf mahkemesine taşıdı. İtirazı değerlendiren Bölge İdare Mahkemesi, İnci’nin itiraz dilekçesindeki gerekçelerin, önceki mahkemenin verdiği kararı etkileyebilecek ölçüde olmadığını belirterek başvuruyu reddetti.

Ne olmuştu?

Prof. Dr. Handan İnci, Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 yılında MSGSÜ’ye rektör olarak atanmıştı. Üniversitenin bölümlerinden ve Türkiye’nin en eski film arşivini de içinde barındıran Prof. Dr. Sami Şekeroğlu Sinema Televizyon Merkezi’nde görevli müdürü görevden alan İnci, bu merkeze atama yapmazken film arşivinin kapısını da kilitlemişti. İnci, bir süre sonra merkezin müdürlüğüne kendisini atamıştı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus