Futbolda devrim: Avrupa Süper Ligi resmen kuruldu

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Avrupa’nın en büyük kulüplerinden 12’si, UEFA ve FIFA’nın tüm olumsuz görüşlerine rağmen ortak bir bildiriye imza atarak Avrupa Süper Ligi’ni kurduklarını açıkladı. Kurulan bu ligin detaylarını ve futbol dünyasının geleceğinde yaşanabilecek muhtemel senaryoları, Medyascope’tan Kubilayhan Kavrazlı derledi.

Avrupa Süper Ligi kuruldu

19 Nisan, futbol dünyası için asla unutulmayacak bir tarih olarak arşivlerde yerini aldı. UEFA, İngiltere Futbol Federasyonu, İngiltere Premier Lig, İspanya Futbol Federasyonu, La Liga, İtalya Futbol Federasyonu ve Serie A yönetimleri, dün akşam (18 Nisan) saatlerinde Avrupa’nın önde gelen kulüplerinin ayrı lig kurma fikrine karşı ortak bildiri yayınladı. Türkiye ise Kulüpler Birliği Vakfı üzerinden yaptığı açıklama ile Avrupa Süper Ligi fikrine karşı çıkarken UEFA’ya destek verdi. Ancak yaşanan bu gelişmeler, Avrupa’nın 12 dev kulübünü durdurmaya yetmedi. UEFA ile Avrupa Kulüpler Birliği arasında yaşanan yeni Şampiyonlar Ligi sistemi ve yayın gelirleri konularında anlaşmaya varılamaması üzerine kulüpler, uzun süredir planladıkları organizasyonu yürürlüğe soktu. İngiltere’den Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham Hotspur; İtalya’dan Milan, Inter ve Juventus; İspanya’dan Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid olmak üzere 12 kulüp, gece yarısı yayınladıkları ortak bildiri ile Avrupa Süper Ligi’ni kurduklarını dünya kamuoyuna duyurdu.

Son üç kurucu üye bekleniyor

Avrupa Süper Ligi, 15 kurucu kulübün düzenli olarak devam edeceği ve 20 takımın mücadele edeceği bir organizasyon olacak. 15 kurucu kulübün 12’si ise şimdiden belli oldu. Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham Hotspur, Milan, Inter, Juventus, Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid’in başını çekeceği Avrupa Süper Ligi’nde kalan üç kurucu üyenin, ilerleyen günlerde açıklanması bekleniyor. Sky Sport’tan gazeteci Fabrizio Romano’ya göre bu üç kulüp, Bayern Münih, RB Leipzig ve Porto olacak ve organizasyonun son hali kısa süre içinde netleşecek. Geri kalan beş takım ise henüz duyurusu yapılmayan yıllık performanslar baz alınarak belirlenecek. Anlaşma metnine göre kurucu kulüpler ön ödeme olarak yaklaşık 3,5 milyar euro net hibe alacak.

Avrupa Süper Ligi’nin formatı

Avrupa Süper Ligi’ne katılan 20 takım, ağustos ayında başlayacak turnuvada iki gruba ayrılarak deplasmanlı lig formatına göre mücadele edecek. Hafta arası oynanması planlanan maçların ardından gruplarını ilk üç sırada bitirmeyi başaran takımlar, adlarını çeyrek finale yazdıracak. Gruplarını dördüncü ve beşinci sırada bitiren takımlar ise çeyrek finale yükselebilmek için play-off karşılaşmalarına çıkacak. Çeyrek finallerden itibaren iki ayaklı eleme sisteminin kullanılacağı organizasyon, mayıs ayındaki final müsabakası ile son bulacak. Öte yandan Avrupa Süper Ligi’nde mücadele edecek 20 takım, aynı süre zarfında kendi liglerinde yer almaya devam edecek.

Real Madrid Başkanı Florentino Perez

Florentino Perez, organizasyonun ilk başkanı oldu

Real Madrid’in başını çektiği Avrupa Süper Ligi’nin kurucusu 12 kulüp, Avrupa Kulüpler Birliği’nden istifa ederek futbol dünyasındaki kaosu hızlandırdı. Bu süre zarfında organizasyon, faaliyetlerine ara vermeden devam etti. Avrupa Süper Ligi’nin başkanlığına Real Madrid Başkanı Florentino Perez getirildi ve böylece Perez, Avrupa Süper Ligi’nin tarihteki ilk başkanı oldu. Perez’in yardımcılıklarını ise Juventus Başkanı Andrea Agnelli ve Manchester United’ın sahibi Joel Glazer’in yapması kararlaştırıldı.

Manchester United’ın sahibi Joel Glazer

‘’Futbola her seviyede yardımcı olacağız ve onu hak ettiği yere götüreceğiz’’

Yayımlanan bildiride değerlendirmelerinde bulunan Real Madrid Başkanı ve Avrupa Süper Ligi’nin ilk başkanı Florentino Perez, “Futbola her seviyede yardımcı olacağız ve onu hak ettiği yere getireceğiz. Futbolun dünyada dört milyardan fazla taraftarı var ve dünyadaki tek küresel spor. Büyük kulüpler olarak bizim sorumluluğumuz onların isteklerine cevap vermektir” dedi. Başkan Yardımcısı Joel Glazer ise ‘’Avrupa Süper Ligi, dünyanın en iyi takımlarını ve oyuncularını bir araya getirerek Avrupa futbolu için yeni bir sayfa açacak ve futbol piramidine daha geniş finansal destekler sağlayacak’’ diyerek kurdukları organizasyonun olumlu taraflarını anlattı.

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin

‘’Avrupa Süper Ligi’ne katılacak kulüpler yerel, UEFA ve FIFA organizasyonlardan men edilecek’’

Avrupa Süper Ligi’nin kurulması, UEFA ve FIFA başta olmak üzere hemen hemen her kesimi rahatsız etti. 12 kulübün öncülük ettiği organizasyona sert bir dille karşı çıkan UEFA, Premier League, La Liga ve Serie A yönetimleri, yaptıkları ortak açıklamada ‘’Avrupa Süper Ligi’ne katılacak kulüpler yerel, UEFA ve FIFA organizasyonlardan men edilecekler ve bu kulüplerin oyuncuları, milli takımlarını temsil edemeyebilirler. Bu sözleşmeye imza atmayan kulüplere, özellikle de Fransız ve Alman kulüplerine teşekkür ediyoruz. Tüm futbolseverleri ve politikacıları, bu projeye karşı bizimle savaşmaya davet ediyoruz’’ dedi. Dünya futbolunun en önemli kurumu olan FIFA da yapılan bu açıklamaya destek verdi ve Avrupa Futbol Ligi ekiplerini sert bir dille uyardı: ‘’Futbolun yönetici organlarının bu yapının eşitlikçi kalmasını kontrol etmesi gerekmektedir. Bu şartlar gereğince, FIFA olarak bu ‘kapalı Avrupa kaçış liginin’, uluslararası futbol iskeletinde yer almasını onaylamadığımızı bildirmek istiyoruz.’’

’’Kendi Dünya Kupası turnuvamızı kurarız, sorun yok’’

UEFA ve FIFA’nın yapmış olduğu sert açıklamalar sonrası Avrupa Süper Ligi Başkanı Florentino Perez, kendilerini tehdit eden kurum ve kuruluşlara ”Bu turnuvaya katılan oyuncuların 2022 Dünya Kupası’na katılmasına izin verilmezse, kendi Dünya Kupası turnuvamızı kurarız, sorun yok’’ diye seslenerek adeta rest çekti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da tepki gösterdi

Avrupa Süper Ligi’ne katılması için teklif götürülen Paris Saint-Germain (PSG), yapılan bu teklifi redderek kamuoyunda büyük ses getirdi. PSG’nin bağlı olduğu Fransa Futbol Federasyonu da konu ile ilgili açıklamalarda bulunarak kurulan organizasyonu kınadı: ‘’Bir oligarşinin hegemonik hayalleri, eşi görülmemiş bir gelişme sağlayan Avrupa futbol sisteminin ortadan kalkmasıyla sonuçlanacaktır. Avrupa Süper Ligi projesi bu dengeyi bozarak, sportif liyakate dayalı sisteme son verecektir.’’

Avrupa Süper Ligi’ne olan tepkiler futbol camiası ile sınırlı kalmadı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson da Twitter’dan paylaşım yaparak tepkisini dile getirdi: “Avrupa Süper Ligi planı futbola büyük zarar verir ve futbol yetkililerinin buna karşı harekete geçmesini destekliyoruz… İlgili kulüpler bu konuda yeni bir adım atmadan önce taraftarlarına ve futbol camiasına açıklama yapmalıdırlar.”

Gary Neville

‘’Bunun olmasını engelleyin’’

Kurulan organizasyona gelen sert tepkiler, hız kesmeden devam etti. İngiltere ve Manchester United efsanelerinden Gary Neville, Avrupa Süper Ligi üzerinde gelişen olayların ardından yorumculuk yaptığı Sky Sports kanalında önemli açıklamalarda bulundu. Bu girişime çok sert tepki gösteren Neville, ‘’Tüm İngiliz kulüpleri için Avrupa Süper Ligi kararını şoke edici buluyorum. Liverpool, ‘Asla yalnız yürümeyeceksin’ diyorsunuz, halkın takımı olduğunuzu iddia ediyorsunuz. Manchester United, işçiler tarafından kuruldunuz. Bunu durdurun. Bunun olmasını engelleyin. Bu karara imza atan İngiliz kulüplerinin sahipleri, bu ülke futbolu için hiçbir şey yapmadılar. Sahtekârlar. Taraftarların korunmaya ihtiyacı var. Manchester United, Arsenal ve Tottenham, Şampiyonlar Ligi’nde bile oynamıyorlar. Onlar da mı burada olacaklar? Artık bu kulüplerin güç odağı olmasını engelleyecek bağımsız kurullara sahip olma vaktimiz geldi’’ diye konuştu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus