Salgında müzisyenler – Şarkı söylerken zabıtaların müdahale edip sazına el koyduğu Şiwaro: “Emeklerle, zor şartlarda aldığım enstrümanıma dokunulması anlatılacak bir duygu değil”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Koronavirüs salgınının Türkiye’de görülmeye başlamasıyla birlikte çalışamaz hale gelen meslek gruplarından biri de müzisyenler. Sokakta, vapurda, kafelerde ve barlarda sahne alarak geçimini sağlayan müzisyenler, salgın yüzünden işsiz kaldı. Şiwaro da ekonomik sıkıntı yaşayan müzisyenlerden biri. Geçimini sokakta ve vapurda müzik yaparak sağlayan Şiwaro, 2 Nisan’da İstanbul-Kadıköy’deki Bahariye Caddesi’nde şarkı söylerken zabıtaların müdahalesiyle karşılaştı ve zabıtalar, müzisyenin enstrümanlarına el koydu. Şiwaro, yaşadıklarını ve salgında müzisyen olarak hayatta kalma mücadelesini Medyascope’a anlattı. 

Kamera: Ali Macit

“Kürtçe folklorik müziği Kadıköy’de söylerken çok olumlu, güzel tepkiler alıyorum”

Iğdır’da doğup büyüyen Şiwaro (26), İstanbul’daki vapurlarda ve sokaklarda müzik yaparak geçimini sağlıyor. Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan dengbejliği (Kürt sözlü edebiyatında kilam ve stran söyleyen sanatçılar) devam ettiren ve kilamları farklı enstrümanlarla birlikle söyleyen Şiwaro, genelde babasından öğrendiği ve radyodan dinlediği Kürtçe folklorik şarkıları söylüyor. Şiwaro, Kadıköy’de müzik yapmayı sevmesinin nedenlerini “Kadıköy, farklı kesimlerin bir araya geldiği, müziğin daha çok dinlendiği, benimsendiği bir yer. Burada kendimi daha rahat hissediyorum. Kürtçe folklorik müziği burada söylerken çok olumlu, güzel tepkiler alıyorum” diyerek anlatıyor.

Şiwaro, 2 Nisan’da Bahariye’de arkadaşlarıyla Kürtçe müzik söylerken zabıtaların müdahalesiyle karşı karşıya kaldı ve şarkı söylenmeleri engellendi. Şiwaro, zabıtaların müdahalesini şöyle anlattı:

“Daha önce de bu tarz problemleri ben ve diğer müzisyen arkadaşlarım yaşadı. Sokakta müzik yapılmasına pek olumlu bakılmıyor, insanlar rahatsız oluyormuş. Zabıtalar şikayet üzerine geldiklerini söylediler, ekipmanımı aldılar. Kürtçe şarkı söylediğimiz esnada zabıtalar müdahale etti. İnsanlar o anda beni dinliyorlardı. Bu durum insanların müdahaleyi, Kürtçe müziğe müdahale olarak görmesine neden oldu. Şikayet neydi, ne üzerine yapıldı, amfi kullanmam mı yoksa Kürtçe müzik yapmamız mı şikayet edildi? Bilmiyorum.”

“Zor şartlarda aldığım enstrümanımı bir sopa tutar gibi götürdüler”

Devamlı sokakta ve vapurda müzik yaptığını, ek bir işi olmadığını belirten Şiwaro, “Sürekli sokaktayım. Zabıtaların tavırları ve sert müdahalelerini insanlar gördü, o anları kaydetmişler. Ben sadece enstrümanımla, müziğimle geçiniyorum. Başka bir geçim kaynağım yok. O anda uzun emeklerle, zor şartlarda aldığım enstrümanıma dokunulması ve onu bir sopa tutar gibi götürmeleri anlatılacak bir duygu değil. Enstrümanıyla bağ kuran insanlar beni daha iyi anlar. Kötü bir durumdu. Yaşadıklarım gerginliğe ve endişeye neden oldu” dedi. 

Şiwaro, destek veren insanların kendisine güç verdiğini dile getirdi ve ekledi: “Çok fazla destek veren insan oldu. İnsanların tepki göstermesi beni rahatlattı. Sazım alındıktan sonra eve gittim. Korkmuş ve gerilmiştim, büyük bir endişe içindeydim. İnsanlar sayesinde daha iyi hissedebilirim. Bu sayede benim dışımdaki Kadıköylü müzisyenlerin de daha rahat müzik yapabileceklerini düşünüyorum. Umarım ben ve hiçbir müzisyen arkadaşım bir daha böyle bir şey yaşamayız.”

“Salgında sokakta müzik yapmayı hiç bırakmadım”

Salgının bütün müzisyenler açısından kötü geçtiğini söyleyen Şiwaro, “Salgın süreci bizim için hâlâ kötü geçiyor. Vapurda ve sokakta müzik yapan müzisyenler için önemli olan şey insan kalabalığı. Akşam 19.00’dan sonra kimse olmuyor” dedi. Salgın sürecinde müzik yapmaya devam ettiğini belirten Şiwaro, “Ben vapur müzisyeni olduğum için diğer sokak müzisyenlerine göre daha şanslıyım. Bu süreçte vapurda müzik yaparken ufak da olsa bir gelir kazanabiliyorum. Ben bu süreçte sokakta müzik yapmayı hiç bırakmadım. Müzik, sadece iş olarak yapılan bir şey değil. Bu nedenle ‘Keşke müzisyen olmasaydım’ karamsarlığına hiç düşmedim fakat maddi sorunlarla beraber psikolojik sorunlar oluyor” diye konuştu.

Restoran, bar ve kafelerde sahne alan müzisyenlerin koronavirüs önlemleri kapsamında mekanların kapanmasıyla birlikte müziklerini yapacak alan bulamadıklarını anlatan Şiwaro, “Müzisyenlere dört aylık bir destek yapıldı. Aylık bin lira. Bu destek yeterli mi derseniz, yeterli değil ancak bu destek için hiçbir şey değil de demek istemiyorum. Ufak bir katkı” diyerek müzisyenlere yapılan desteği değerlendirdi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus