Ekvador’da tecavüz sonucu yaşanan hamileliklerde kürtaj yaptırılması suç olmaktan çıkarıldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Güney Amerika ülkesi Ekvador’da Anayasa Mahkemesi, tecavüz sonucu yaşanan hamileliklerde kürtaj yaptırılmasını suç olmaktan çıkardı.

Ekvador’un mevcut yasaları, yalnızca annenin hayatı tehlikede olduğunda veya zihinsel engelli bir kadın tecavüze maruz kaldığında kürtaj yaptırılmasına izin veriyordu. Mahkemenin aldığı bu yeni kararla, tecavüz sonucu yaşanan hamileliklerde kürtaj yaptırmak suç olmaktan çıktı.

Uluslararası ve ulusal çeşitli kadın hakları ve insan hakları grupları tarafından sunulan dilekçeye cevaben gelen karardan sonra, Anayasa Mahkemesi binasının önünde kürtaj destekçisi ve karşıtı gruplar karşı karşıya geldi.

Ekvador Devlet Başkanı Guillermo Lasso‘nun eşi Maria de Lourdes Alcivar, Twitter’da yaptığı paylaşımda “Bugün, Ekvador için tarihi bir gün. Kendi bedeni ve yaşam planları hakkında karar vermek kadınların kendi hakkıdır. Kadınlar artık hayatlarını riske atmadan istedikleri kararı verebilecekler” dedi.

Ekvador’un önde gelen kadın hakları aktivistlerinden Lolo Mino da Twitter’da “Bu kararla ülkede tecavüz mağduru genç kızlara ve kadınlara ikinci bir şans verildi” mesajını paylaştı.

Kürtaj, Güney Amerika’da oldukça tartışmalı konulardan biri. Güncel olarak kıta genelinde Arjantin, Uruguay, Küba, Guyana ve Meksika‘nın bazı bölgelerinde kürtaj serbest.

Derleyen: İlayda Öykü Biberoğlu

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus