Gökkuşağı Bülteni (65): Doç. Dr. Koray Başar ile aileleriyle birlikte evde kalmak zorunda olan LGBTİ+’ların ruh sağlığı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Gökkuşağı Bülteni’nin bu haftaki konuğu Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Bölümü’nden Doç. Dr. Koray Başar’dı. Başar ile salgın nedeniyle 29 Nisan’da başlayan ve 17 gün sürecek tam kapanmada, aileleriyle birlikte evde kalmak zorunda olan  LGBTİ+’ların ruh sağlığını ve güvenli alanlar oluşturmak için neler yapabileceklerini konuştuk. 

Editör: Gamze Elvan 

Katkı sağlayan: İlayda Öykü Biberoğlu 

Anayasa Mahkemesi (AYM), 22 Nisan’da transların isim değişikliği davasıyla ilgili önemli bir karara vardı. AYM, başvurucunun isim değişikliği talebinin cinsiyet uyum ameliyatlarının yapılmadığı gerekçesiyle reddedilmesinin, özel hayata saygı hakkını ihlal ettiğine karar verdi.

Pembe Hayat’ın KuirFest bünyesi altında oluşturduğu, LGBTİ+ların ve kuir sanatla uğraşan herkesin bir araya gelerek dayanışacağı ve bilgi aktarımı yapacağı Kuir Dayanışma Ağı’nın internet sitesi yayında

17 Mayıs Derneği ve Kaos GL, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nu (TİHEK) yerden yere vuran bir açıklama yayımladı. Açıklamada “TİHEK, ayrımcılıkla mücadele etmesi gerekirken, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğini kanunda saymayarak kendi içinde ayrımcı davranıyor” denildi.

Begüm Başdaş’ın Yollarda programında bu haftaki konukları, Kaos GL Derneği avukatı Hayriye Kara ve LGBTİ+ hakları savunucusu İranlı mülteci Sobhan Nofar’dı. Başdaş ve konukları, Türkiye’de yaşayan LGBTİ+ mültecilerin yaşam koşullarını, uğradıkları ayrımcılık ve şiddet karşısında örgütlenme deneyimlerini konuştu. Yollarda programının tamamı için tıklayınız.

Prodüktör: Özgün Özgül

Reji: Şemsi Can Albayrak, Büşra Uygun

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus