58. hükümet: İçinden iki parti çıktı, kimisi muhalefette, kimisi AKP üyeliğinden istifa etti – İlk AKP kabinesinde bulunanlar şimdi ne yapıyor?

Abdülhamit Gül’ün Adalet Bakanlığı’ndan istifası sonrası siyaset kulisleri hareketlendi. Yeni bakan değişiklikleri yapılacağı söylentiler arasında. Resmi Gazete, hiç olmadığı kadar popüler. Pek çok kişi, belki de bakanlar da dahil gece yarısı Resmi Gazete’yi kontrol edip yeni bir atama, görevden alma veya “görevden affını kabul etme” kararı var mı diye kontrol ediyor. Peki, yaklaşık yirmi yıl önce, AKP’nin kurduğu ilk kabinede bulunan bakanlar bugün ne yapıyor? Kimileri muhtemelen Resmi Gazete’nin takipçisi, kimileri ise siyasete veda etmiş durumda, kimileri muhalefet saflarına geçerken kimileri de yeni partiler kurarak siyasete devam ediyor. Sizin için derledik.


Abdullah Gül

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin simge isimlerinden Abdullah Gül, partinin 1 Kasım 2002 seçimlerinden tek başına iktidar olarak çıkmasının ardından 18 Kasım 2002’de Başbakanlık koltuğuna oturdu ve 58. hükümeti kurdu. Gül, siyasi yasaklı olduğu için seçimlere giremeyen Recep Tayyip Erdoğan’ın Siirt’teki seçimlerin 9 Mart 2003’te yenilenmesiyle milletvekili olmasının ardından başbakanlıktan istifa ederek görevi Erdoğan’a devretti. Aynı gün Dışişleri Bakanı olarak atandı ve bu görevi 28 Ağustos 2007’ye kadar sürdürdü. Bu dönemde aynı zamanda Başbakan Yardımcısı olarak da çalıştı. 28 Ağustos 2007’de Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Gül, bu görevi 28 Ağustos 2014’e kadar sürdürdü. Bu tarihten sonra aktif siyasetten çekilen Gül, çeşitli siyasi konularda zaman zaman Recep Tayyip Erdoğan ile karşı karşıya geldi. Adı, 2018 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefet blokunun ortak adaylığı için geçen Gül, “Geniş mutabakat sağlanamadı, adaylığım söz konusu değil” açıklamasında bulundu. 

Ali Babacan

AKP’nin kurucularından olan Ali Babacan, 2001 yılında partinin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. 18 Kasım 2002-29 Ağustos 2007 arasında Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı, 29 Ağustos 2007-1 Mayıs 2009 arasında Dışişleri Bakanı, 1 Mayıs 2009-6 Temmuz 2011 arasında tekrar Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve 1 Mayıs 2009-28 Ağustos 2015 arasında da Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı. Babacan, 2018 genel seçimleri için milletvekili adaylığı başvurusu yapmadı. 8 Temmuz 2019’da ise AKP’den istifa etti. Babacan, 10 Mart 2020’den bu yana kurucusu olduğu Demokrasi ve Atılım Partisi’nin (DEVA) genel başkanlığını yapıyor.

Abdüllatif Şener

Kurucu kadrodan bir diğer isim olan Abdüllatif Şener, 58. ve 59. hükümetlerde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı. 2007 genel seçimlerinde aday olmadı ve partiden istifa etti. 25 Mayıs 2009’da Türkiye Partisi’ni kurdu ancak 2011 seçimleri öncesinde partisinin genel başkanlığından istifa ederek seçime Sivas’tan bağımsız milletvekili adayı olarak girdi. Bu seçimlerde aldığı 17 bin 92 oy milletvekili seçilmesine yetmedi. Kurucusu olduğu Türkiye Partisi, 27 Ağustos 2012’de kapandı. Şener, 2018 genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) Konya Milletvekili olarak seçildi ve halen bu görevi yürütüyor.

Mehmet Ali Şahin

Mehmet Ali Şahin, 58 ve 59. hükümetlerde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yaparken 60. hükümette Adalet Bakanlığı yaptı. 9 Ağustos 2009-12 Haziran 2011 arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı görevini üstlenen Şahin, 2011 ve 2015 genel seçimlerinde AKP’den Karabük Milletvekili olarak Meclis’e girdi. 2018 seçimlerinde milletvekilliği aday adaylığı başvurusunda bulunmayan Şahin, şu anda Cumhurbaşkanlığı İstişare Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor. 

Beşir Atalay

AKP’nin kurucu kadrosunda yer alan Beşir Atalay, 22. ve 23. dönemde Ankara, 24. dönemde Kırıkkale ve 26. dönemde Van milletvekili seçildi. 58. ve 59. hükümetlerde Devlet Bakanı, 60. hükümette İçişleri Bakanı (29 Ağustos 2007-8 Mart 2011) ve 61. hükümette Başbakan Yardımcısı olarak (6 Temmuz 2011- 29 Ağustos 2014) görev yaptı. 2018 genel seçimleri için milletvekili adaylığı başvurusu yapmayan Atalay, 2019 yılında AKP’den istifa etti.

Cemil Çiçek

18 Kasım 2002-8 Mayıs 2007 tarihleri arasında Adalet Bakanlığı yaptı. Sonrasında 29 Ağustos 2007-4 Temmuz 2011 tarihleri arasında Başbakan Yardımcılığı görevinde bulunan Cemil Çiçek, 4 Temmuz 2011-23 Haziran 2015 tarihleri arasında TBMM Başkanlığı görevini üstlendi. 2018 genel seçimlerinde milletvekilliği adaylığı başvurusunda bulunmayan Çiçek, şu anda Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi.

Erkan Mumcu

18 Kasım 2002-14 Mart 2003 arasındaki Abdullah  Gül hükümetinde Milli Eğitim Bakanlığı, 14 Mart 2003-15 Şubat 2005 arasında da Kültür ve Turizm Bakanlığı görevlerinde bulundu. 15 Şubat 2005’te bakanlık görevinden ve partiden istifa etti. 2 Nisan 2005’te Anavatan Partisi’nde (ANAP) tek aday olarak girdiği 4. Olağanüstü Kongre’de Genel Başkanlığa seçildi. 5 Mayıs 2007’de ANAP’ın Doğru Yol Partisi (DYP) ile birleşmesiyle oluşan Demokrat Parti’nin eşbaşkanı oldu. Fakat daha sonra çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle bu birleşme son buldu. Mumcu, 26 Ekim 2008’de ANAP 6. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde aday olmayarak genel başkanlıktan ayrıldı. 

Binali Yıldırım

18 Kasım 2002-8 Mayıs 2007, 29 Ağustos 2007- 8 Mart 2011, 6 Temmuz 2011-25 Aralık 2013 ve 24 Kasım 2015- 24 Mayıs 2016 arasında dört dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yaptı. 24 Mayıs 2016-9 Temmuz 2018 arasında Başbakanlık, 12 Temmuz 2018-19 Şubat 2019 arasında TBMM Başkanlığı yaptı. 22 Mayıs 2016’da başladığı AKP Genel Başkanlığı görevinden, 2017’deki anayasa değişikliğiyle birlikte başkanlık sisteminin kabulü sonrası 3. AKP Olağanüstü Kongresi’nde istifa ederek yerini Recep Tayyip Erdoğan’a bıraktı. TBMM Başkanlığı’ndan 2019’un Şubat ayında istifa ederek yerel seçimlerde AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. 31 Mart ve 23 Haziran’da yapılan iki seçimi rakibi Ekrem İmamoğlu karşısında kaybetti. 2021 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Binali Yıldırım’ın Aksakallılar Konseyi’ne “Türkiye’nin Aksakalı” olarak atandığını açıkladı.

Recep Akdağ

2002 genel seçimlerinde AKP’den Erzurum Milletvekili seçilerek Meclis’e girdi, 58. hükümette başladığı Sağlık Bakanlığı görevini, 4 Ocak 2013’e kadar sürdürdü. 24 Mayıs 2016-19 Temmuz 2017 arasında yeniden Sağlık Bakanlığı yapan Akdağ, 19 Temmuz 2017-9 Temmuz 2018 arasında Başbakan Yardımcılığı görevinde bulundu. Haziran 2015 genel seçimlerinde Meclis’e giremeyen Akdağ, aynı yılın kasım ayında yapılan seçimlerde Erzurum Milletvekili seçildi. 2018 yılında da Erzurum’dan milletvekili seçilen Akdağ halen bu görevi yürütüyor.

Hüseyin Çelik

18 Kasım 2002-14 Mart 2003 arasında Kültür Bakanı, 14 Mart 2003-1 Mayıs 2009 arasında Millî Eğitim Bakanı olarak görev yaptı. AKP MYK üyesi olan Çelik, AKP Genel Başkan Yardımcılığı ve Parti Sözcülüğü görevlerinde de bulundu. 2019’da partiden istifa ettiği iddiaları üzerine “Haberler doğru değil, bu aşamada başka bir açıklama yapmak istemiyorum” dedi.


Abdulkadir Aksu

18 Kasım 2002-7 Mayıs 2007 arasında İçişleri Bakanlığı görevini yürüten Abdulkadir Aksu, AKP’de önce yerel yönetimlerden daha sonra da siyasi ve hukuki işlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı yaptı. 2002, 2007 ve 2011 seçimlerinde AKP’den İstanbul Milletvekili olan Aksu hakkında, 2010 yılında sızdırılan Wikileaks belgelerinde çeşitli iddialar yer aldı. Aksu, 26 Mart 2019 tarihinde Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirildi. 26 Mart 2021’da bu görevden ayrıldı ancak yönetim kurulu üyeliği halen devam ediyor. 


Kemal Unakıtan

19 Kasım 2002-1 Mayıs 2009 arasında Maliye Bakanlığı yaptı. 2009 yılındaki kabine değişikliği sonucu kabine dışı kaldı. 2005 yılında besin zehirlenmesi yaşayıp vücudunun susuz kalması sonucu böbrekleri iflas eden Unakıtan, kök hücre operasyonundan istediği sonucu alamadı ve dünürü Ali Rıza Üstün’ün kendisine bir böbreğini vermesi üzerine yeni bir operasyon daha geçirdi. Unakıtan, 2009 yılında ABD’de baypas ameliyatı geçirdi, ardından İsrail’in başkenti Tel Aviv’de yer alan bir merkezde kök hücre nakli yaptırdı. 2013 yılında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde böbrek nakli oldu. 12 Ekim 2016’da vücudunda bulunan ödemler nedeniyle Acıbadem Maslak Hastanesi’nde tedavi görürken yaşamını yitirdi.

Kürşat Tüzmen

Siyasete AKP ile birlikte atılan Kürşat Tüzmen,19 Kasım 2002-1 Mayıs 2009 arasında Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı. Daha sonra AKP MKYK’sına seçildi ve AKP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevinde bulundu. Tüzmen, 2010 yılında sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifa etti ve Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini Ömer Çelik’e devretti. 

Vecdi Gönül

18 Kasım 2002-6 Temmuz 2011 ve 3 Temmuz 2015-24 Kasım 2015 tarihleri arasında Milli Savunma Bakanlığı görevinde bulundu. AKP’den 2002’de Kocaeli, 2007’de İzmir, 2011’de Antalya Milletvekili seçildi. 29 Ağustos 2015’te bağımsız aday olmak için AKP’den istifa etti. Daha sonraki dönemde ise TÜRKSAT Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi.

Yaşar Yakış

Abdullah Gül başkanlığındaki 58. hükümette, 18 Kasım 2002-1 Mart 2003 arasında Dışişleri Bakanlığı yaptı. 2002 ve 2007 seçimlerinde AKP’den Düzce Milletvekili seçildi. 2007-2011 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Fransa Dostluk Grubu Başkanlığı yaptı. Kurucuları arasında bulunduğu AKP’den 24 Mart 2016’da ihraç edildi. 

Güldal Akşit

58. hükûmette Turizm Bakanı, 59. hükûmette önce Turizm Bakanı, sonra Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı. 2011-2014 yılları arasında AKP Kadın Kolları Başkanlığı yapan Akşit, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Siyasi Başdanışmanlığı görevinde de bulundu. 3 Aralık 2021’de koronavirüs tedavisi gördüğü Ankara Üniversitesi İbni Sina Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde 61 yaşında hayatını kaybetti.

Murat Başesgioğlu

19 Kasım 2002- 29 Ağustos 2007 tarihleri arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, 29 Ağustos 2007-1 Mayıs 2009 tarihleri arasında Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı. 2010 yılında AKP’den istifa ederek MHP’ye katıldı. 2011 ve 2015 genel seçimlerinde MHP’den İstanbul Milletvekili olarak Meclis’e girdi. Kasım 2015 genel seçimlerinde ise milletvekili adayı olmayarak Meclis dışında kaldı. 

Ertuğrul Yalçınbayır

2001 yılında ANAP’tan istifa ederek AKP’nin kurucuları arasında yer alan Ertuğrul Yalçınbayır, 58. hükümette Başbakan Yardımcılığı görevinde bulundu. 2002-2007 yılları arasında AKP’den Bursa Milletvekilliği yaptı. Yalçınbayır, 22 Temmuz 2019’da AKP üyeliğinden istifa etti.

Mehmet Aydın

58., 59. ve 60. hükümetlerde Devlet Bakanı ve TBMM’de 22. ve 23. dönemde AKP İzmir Milletvekili olarak görev yaptı. 2011 genel seçimlerinde milletvekili olmayan Aydın, 2013’te aktif siyasete dönmeyeceğini açıkladı. 

Zeki Ergezen

AKP kurucu üyeliği, TBMM Başkanlık Divanı Katip üyeliği ile Bayındırlık ve İskân Bakanlığı yaptı. 2 Ekim 2020’de 71 yaşında vefat etti. 

Hilmi Güler

18 Kasım 2002-1 Mayıs 2009 tarihleri arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yapan Hilmi Güler, 2002 ve 2007 genel seçimlerinde AKP’den Ordu Milletvekili olarak seçildi. Güler, 2019’dan bu yana Adalet ve Kalkınma Partisi bünyesinde Ordu Belediye Başkanlığı yapıyor. 

Sami Güçlü
58. hükümette Tarım ve Köyişleri Bakanı olarak görev yaptı. 2011 yılına kadar milletvekilliği yapan Güçlü, daha sonra kendi isteğiyle aday olmadı.

Ali Coşkun
18 Kasım 2002-29 Ağustos 2007 arasında Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak görev yaptı.

Osman Pepe

58. hükümette Orman Bakanlığı, Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulan 59. hükümette Çevre ve Orman Bakanı olarak görev yaptı. 2002 ve 2007’de Kocaeli’nden milletvekili seçildi. Daha sonra siyaseti bırakan Pepe 2018 yılında “İyi ki siyaseti bırakmışım” açıklamasında bulundu.

İmdat Sütlüoğlu
58. hükümette Çevre Bakanlığı yaptı. 2011’den 2018 tarihine kadar Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü. Sütlüoğlu, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine ÇAYKUR Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinden istifa ettiğimi kamuoyu ile paylaşmak istiyorum” açıklamasıyla görevinden istifa etti. 

Medyascope'a destek olun.

Sizleri iyi ve özgür gazeteciliğe destek olmaya çağırıyoruz.

Medyascope sizlerin sayesinde bağımsızlığını koruyor, sizlerin desteğiyle 50’den fazla çalışanı ile, Türkiye ve dünyada olup bitenleri sizlere aktarabiliyor. 

Bilgiye erişim ücretsiz olmalı. Bilgiye erişim eşit olmalı. Haberlerimiz herkese ulaşmalı. Bu yüzden bugün, Medyascope’a destek olmak için doğru zaman. İster az ister çok, her katkınız bizim için çok değerli. Bize destek olun, sizinle güçlenelim.

Medyascope internet sitesinde çerezlerden faydalanılmaktadır.

Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı kabul edersiniz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikası ve Çerez Politikası'nı inceleyebilirsiniz.

  • Medyascope
  • Medyascope Plus