Özgür Gündem davasında altı sanık hakkında karar verildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Özgür Gündem davaları İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün sabah 9.30’da başladı. Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği Kampanyası”nda yer alan isimlerden Kumru Başer, Necmiye Alpay,Dicle Anter, Derya Okatan, Ayşe Batumlu ve Faruk Balıkçı bugün hâkim karşısına çıktı. Faruk Balıkçı’ya 6 bin, Dicle Anter ve Derya Okatan’aysa 7 bin lira para cezası verildi. Cezanın gerekçesi olarak örgüt açıklamalarını yayımlamak gösterildi. Kumru Başer ve Ayşe Batumlu’ya ise örgüt propagandasından 1 yıl 3 ay ceza verildi ancak cezalar ertelendi.

Aynı davadan yargılanan bir diğer isim olan Necmiye Alpay’ın dosyasınıysa, mahkeme, Özgür Gündem ana davası ile birleştirilmesi talebiyle 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermeye karar verdi.

Mahkeme duruşmayı 28 Mart’a erteledi. Gazeteci Faruk Balıkçı’nın yargılandığı davada ise esas hakkında savunma yapan avukat Özcan Kılıç, nöbetçi yayın yönetmenliğinin sembolik olduğuna değindi ve bazı isimlere soruşturma dahi açılmadığını hatırlattı. Özcan Kılıç AİHM’nin içtihatlarına bakıldığında söz konusu yazılarının suç unsuru olarak sayılamayacağının altını çizdi. Mahkeme, terör örgütlerinin açıklamalarını basıp yayınladığı iddiasıyla Faruk Balıkçı’yı 6 bin TL adli para cezasına mahkûm etti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus