Selahattin Demirtaş’tan açlık grevindeki Gülmen ve Özakça’ya mektup

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevi bugün 112. gününde. Tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Gülmen ve Özakça’ya yazdığı mektupta; “milyonların iradesini temsil eden bir siyasetçi dostunuz olarak açlık grevini sonlandırmanızı rica ediyorum” dedi.

Dün, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevlerinin 111. gününde, aralarında aydın ve sanatçılar bulunan 111 isim gazetelere ilan vererek iktidara çağrı yaptı. Ercan Kesal, Ferzan Özpetek, Fatih Portakal,  Halil Ergün, Korkut Boratav, Meltem Cumbul, Murathan Mungan, Müjde Ar, Menderes Samancılar, Müjdat Gezen, Rutkay Aziz, Selçuk Yöntem, Türkan Elçi,  Zülfü Livaneli ve Zuhal Olcay’ın aralarında olduğu kişilerin verdiği ilanda şu ifadeler yer aldı:

“Nuriye Gülmen ve Semih Özakça OHAL kararnamesi ile işten atılan beş bin akademisyen, elli bin öğretmen ve yüz elli bin çalışandan sadece ikisi. İşe geri dönme talebiyle açlık grevine gittikleri için cezaevine atıldılar. 111 gündür açlar. Nuriye ve Semih ölmesin. Çalışma hakları geri verilsin. Okullarına dönebilmeleri ve hayatlarına devam edebilmeleri için devletin gereken adımları atmasını istiyoruz. Adalet ve demokrasi bunu gerektirir.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ilana tepki gösterdi. “DHKP-C üyesi iki terör örgütü üyesine hamilik” yorumunda bulunan Süleyman Soylu’nun Twitter hesabından paylaştığı mesaj şöyle: “Bugün birtakım gazetelerde DHKP-C terör örgütünün talimatlarına eksiksiz uyan, bu örgütün mensupları için gerçekleri saptırarak ilan verenler. Başınıza gelen en ufak olayda yardım istediğiniz polisin bilgisine, istihbaratına ve tespitlerine güvenmiyorsunuz. Ancak terör örgütü üyelerine güveniniz sonsuz! Hepinizin devletini terör örgütü karşısında hareketsiz ve etkisiz hale getirmek, suçlu, göstermek için yola çıkanlar… Neyin altına imza attığınızın farkında mısınız? Peki terör örgütüne cesaret vermek için bu ilanı yayınlayanlar?”

Edirne’de tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ihraç edildikleri işlerine geri dönme talebiyle yaptıkları açlık grevlerinin 112. gününü yaşayan tutuklu Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya mektup yazdı.

Demirtaş mektubunda “Açlık grevine başlama ve bitirme kararı sizlerin özgür iradesine tabi. Bununla birlikte milyonların iradesini temsil eden bir siyasetçi dostunuz olarak açlık grevini sonlandırmanızı rica ediyorum” dedi.

Dün  Sincan Cezaevi’nde Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yı ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok ile Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “iki genç insan ölüme yaklaşıyor. Nuriye ve Semih’in kasları eriyor, kalp problemleri de başladı. Yürümekte dahi zorlanıyorlar.” açıklaması yaptı. CHP’li vekillerin aktardıklarına göre, Nuriye Gülmen “bizim açlık grevimizi sonlandırmamız için yapılan iyi niyetli çağrıların insani olduğunun farkındayız ancak biz kararlıyız, uğradığımız haksızlık telafi edilinceye kadar devam edeceğiz” mesajını verdi. Semih Özakça ise “öncelikle Adalet için yürüyenlerin, Kemal Kılıçdaroğlu’nun, milletvekillerinin ve herkesin bayramlarını kutluyorum. OHAL koşullarında haksızlıklara karşı bir şey yapılamaz deniyor ama biz sesimizi duyuruyoruz ve duyurmaya da devam edeceğiz.” dedi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus