IŞİD’ci oğlunun izinde Müslüman olup üç kez Suriye’ye giden Fransız kadın 10 yıla mahkum oldu

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Fransız medyasının “Cihatçı ana” adını taktığı 51 yaşındaki Christine Rivière, cihatçı oğlu Tyler Vilus’u görebilmek için 2013 ve 2014 yıllarında Suriye’ye üç kez gitti. Rivière, IŞİD militanı oğluna para yardımı yaptığı ve eş bulmasını sağladığı gerekçesiyle 10 yıl hapse mahkum edildi.
2 Temmuz 2014’te büyük oğlu Leroy’nın evinde gözaltına alınan Rivière, Suriye’ye yeni bir seyahat için hazırlık içindeydi. Oğlu Tyler, bu olaydan bir yıl sonra Türkiye’de tutuklanarak Fransa’ya yollandı. Yargılama süreci devam ediyor. Vilus’un, 130 kişinin hayatını kaybettiği 13 Kasım Paris saldırılarının planlayıcısı Abdulhamid Abaoud’la temasa geçtiği ileri sürülüyor.
Fransız mahkemesi anneyi, birçok genç kadının Suriye’ye gitmesine vesile olmakla ve cihatçı ideolojiye bağlılıkla suçladı. Christine Rivière Suriye’de çekilmiş, elinde silahlı fotoğrafları bulunuyor.
Rivière, sorumluluğu altında olan oğluna yardım etmek istediğini söyleyerek kendini savundu. Oğluyla aynı hapishanede yer alma talebiyle açlık grevi yapan annenin cezaevindeki diğer kadın tutukluları Müslüman yapmak için çalıştığı söyleniyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus