Aşık geleneğinin son temsilcilerinden Aşık Veysel 123 yaşında

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Bugün halk ozanı Aşık Veysel’in Doğumgünü, 25 Ekim 1894’te Sivas Şarkışla’nın Sivrialan köyünde doğan Avşar boyunun Şatırlı obasından Veysel Şatıroğlu, iki kardeşini kaybettiği çiçek hastalığına 7 yaşındayken gözlerini vermişti.

Küçük Veysel’in Karaca lakaplı Babası, oğluna oyalanabilmesi için bir bağlama verdi ve 1930 yılında Sivas Maarif Müdürü Ahmet Kutsi Tecer ile tanışana kadar başka ozanların türkülerini ustalıkla çalmayı öğrenmişti. Ahmet Kutsi Tezer’in desteği ile il il dolaşmaya başlayan Aşık Veysel Köy Enstitüleri kurulunca bu okullarda saz hocalığı yaptı.

 

Fikret Kızılok, Hümeyra, Gülden Karaböcek ve Selda Bağcan gibi dönemin popüler sanatçılarının eserlerini kullanması ile ülke çapında bilinir hale geldi. Aşık geleneğinin son temsilcilerinden olan Aşık Veysel’in 1944 Yılında Deyişler, 1950’de Sazımdan Sesler, 1970’de Dostlar Beni Hatırlasın adlı şiir kitapları yayımlandı. Aşık Veysel 1973 yılında yakalandığı akciğer kanserine yenik düşerek yaşamını yitirdi.

2014 yılının Kasım ayında Devlet Opera Ve balesi Aşık Veysel’in ölümünün 41. yılı anısına onun türkülerinden yola çıkılarak hazırlanan, tek perdelik dans tiyatrosu İhsan Bengier yönetiminde “Dostlar Beni Hatırlasın” oyununu  sahneye koymuştu:

https://youtu.be/7gCnz0IYkvY

 

Aşık Veysel’i doğum gününde arama motoru Google da unutmadı. Google Aşık Veysel için bir doodle yayınladı.

Ekran Resmi 2017-10-25 09.46.51

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus