Kürdistan Bölgesel Yönetimi: “Irak’ta ulusal diyalog başlatılması gerekiyor”

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Irak Federal Mahkemesi’nin referandumla ilgili verdiği ”Anayasada hiçbir bileşenin ayrılma hakkının olmadığı” kararına yanıt verdi. Kürdistan Bölgesel Yönetimi cevabında ”Karara saygı duyuyoruz. Bunun sorunların çözümü için kapsamlı, ulusal bir diyaloğu başlatması gerekiyor” denildi. Kürdistan Bölgesel Yönetimi, sorunların çözümünde anayasaya bağlılığı savundukları söyleyerek, ”Her şeyden önce Ayetullah Sistani ve Iraklı bazı şahsiyetler ile Irak halkının dostu olan ülkelerin sorunların Irak anayasasına göre çözülmesi önerileri konusunda tavrımız nettir. Federal Mahkeme’nin ilk maddesinin şerhine saygı duyuyoruz” açıklamasında bulundu.

Federal Mahkeme, Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin referandumun iptaliyle ilgili başvurusu hakkındaki kararını 6 Kasım’da vermişti. Açıklamada anayasanın 1. maddesine şerh düşülmüş, ülkenin toprak bütünlüğüne vurgu yapılmış, anayasanın tüm kurumları Irak’ın toprak bütünlüğünü korumada bağlayıcı kıldığı ifadeleri yer almıştı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar