Leonardo da Vinci’nin “Salvator Mundi” adlı eseri 450.3 Milyon Dolar’a satıldı!

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Leonardo da Vinci’nin  “Salvator Mundi” adlı eseri 19 dakika süren zorlu müzayedenin ardından, tam 450.3 milyon dolar ödeyen yeni sahibinin oldu. “Salvator Mundi” böylece Mayıs 2015’te yılı Picasso’nun “Cezayirli Kadınlar” adlı tablosunun 179.4 Milyon Dolarlık rekorunu da kırmış oldu. Eseri satın alan isim  açıklanmadı.

Ekran Resmi 2017-11-16 10.07.28

New York’taki Christie’s Müzayede Evinde düzenlenen açık arttırmada önce 10 milyon dolarlık arttırımlarla 225 Milyon Dolar’a  ulaşan eser için daha sonra 5’er milyon Dolarlık artışlarla 260 Milyon Dolar önerildi. Müzayede bundan sonra biraz hız keserek İkişer milyon dolarlık arttırımlar ile devam ederken sonlara doğru Christies’in Savaş sonrası ve modern sanatlardan sorumlu eş başkanı Alex Rotter’in telefonla temsil ettiği adı açıklanmayan alıcının 2 yüksek arttırımı ile eserde 450.3 milyon dolarlık rakama ulaşıldı.

“Salvator Mundi” sanat piyasasında yeni bir rekora ulaşsa da eserin gerçekliği konusunda şüpheler uzun süredir konuşuluyor.  1490 yılında üretildiği tahmin edilen eseri çok uzun süre boyunca sanatçının bir öğrencisinin yaptığı düşünülürken 2011 yılında eserin Leonardo da Vinci’ye ait olduğu ortaya çıkmıştı.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus