Spielberg The Post’u anlattı: “Trump yönetimi bu filmin yapılmasını acilleştirdi”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Başrollerini Meryl Streep ve Tom Hanks’in paylaştığı ve yönetmenliğini Steven Spielberg’in üstlendiği The Post filmi, Washington Post gazetesinin Pentagon’un gizli belgelerini yayınlamaya karar vermesinin hikâyesini anlatıyor. 

Spielberg, The Guardian gazetesinde bugün yayınlanan röportajında, mevcut Amerika Birleşik Devletleri yönetimi ve ülkenin siyasi iklimi yüzünden, böyle bir filmi şimdi yapmanın her zamankinden daha önemli olduğunu aktardı. Yalnızca “gerçeğe”, yani objektif hakikate inandığını kaydeden Spielberg, doğruluğu ispatlanabilir olayların “sahte haber” olarak damgalanması karşısında ne kadar gücendiğini de ısrarla vurguladı. 

Filmde, eski başkan Richard Nixon’ın ABD’deki first amendment (birinci anayasa değişikliği) özgürlüklerini ve basın özgürlüğünü çiğnemeye çalışması ve bunun sonucu olarak da gazetecilerin haklarını ihlal etmesi konu alınıyor.

Senaryonun “ne yazık ki ABD’nin bugünkü durumunu hatırlattığını” kaydeden Spielberg, röportajda konuyla ilgili olarak şunları aktarıyor: “Ülkemiz bugüne kadar çeşitli krizlerden geçti ve bunları her zaman atlatmayı başardı. Bunu da atlatacağımızdan hiç şüphem yok. Bu yaşadığımız, bir gün geriye baktığımızda hakkında filmler yapacağımız bir durum. Tüm bunlar, çocuklarımıza neleri yapmamaları ve nasıl davranmamaları gerektiğini öğreten dersler olacak. Bugün ortaya çıkan hasarın tamamı tersine çevrilebilir”.

The Post

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus