Volkswagen deney için dizel egzoz gazı solutulan 10 maymundan özür diledi

Alman otomobil devi Volkswagen’in ürettiği dizel Araçların emisyonu ile ilgili sahtekarlığı şirketten yapılan son açıklamayla farklı bir boyut kazandı. Volkswagen, dizel araçların egzoz gazlarının etkilerinin belirlenmesi için   kullanılan 10 maymundan bir açıklama yayınlayarak özür diledi. Daimler, BMW, Bosch ve VW’den oluşan grup için yapılan deneylerde maymunlara araçların egzoz gazı dolu bir bir ortamda solunum yaptırılıyordu. Volkswagen’dan yapılan açıklamada, “ Bu deneyde seçilen bilimsel yöntemlerin yanlış olduğunu kabul ediyoruz, Böyle bir çalışma yapılmasa daha iyi olurdu. Bireyler tarafından alınan yanlış karar ve kötü uygulamalar için özür dileriz.” denildi.

2015 yılında Volkswagen’ınürettiği dizel araçlarda emisyon oranlarını düşük göstermek için bir çip ve yazılım kullandığı ortaya çıkmıştı.

Daimler şirketi, Avrupa Bilimsel Çalışma Grubu’na yaptırılan bu deneyler için soruşturma başlatılacağını duyururken, BMW bu çalışmanın tasarımında ve metodlarında payı olmadığını duyurdu, Bosch ise 2013’te bu deneylerden önce gruptan ayrıldığını açıklamakla yetindi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar