Ayhan Dil yazdı: Matematiğin gözde çocuğu “Pi”

Bugün Dünya Pi Günü. Akdeniz Üniversitesi Matematik Bölümü öğretim üyesi Ayhan Dil, 1988’den bugüne kutlanan Pi günü ile ilgili Bilim Akademisi’nin oluşturduğu popüler bilim platformu sarkac.org için bir yazı kaleme aldı. Yazısında önce “Pi sayısı nedir?” sorusunu yanıtlayan Dil, yazının devamında Pi sayısının önemine ve Pi sayısıyla ilgili enteresan bilgilere yer verdi.

Bunlardan biri, zamanda geçmişe bir yolculuk yapılabilseydi π yerine τ (tau) kullanılabileceğini söylediği şu bölüm:

“Hemen hemen bütün matematikçiler π sayısının matematikteki en önemli sayı olduğu konusunda hemfikirdir. Ancak π sayısını kullanan formüllere ve bunların uygulamalarına bakarsanız, göreceksiniz ki birçoğunda π sayısı 2 ile çarpılmış bir şekildedir. Yunan alfabesi harflerinden  τ (tau) bu değeri temsil etmek için kullanılır:

τ=

Birçok kişi inanıyor ki; eğer zamanda geri gidebilseydik ve π sayısını değiştirebilseydik, matematiksel formülleri ve başlıca trigonometrik konseptleri π yerine τ  kullanarak daha basit şekillerde ifade edebilirdik.”

 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar