Hükümetten 22 yatırımcıya 100 milyar TL teşvik

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

AKP Hükümeti 2017’de yakalanan yüksek büyümeyi devam ettirmek için yeni teşvikler vereceğini açıkladı. Yaklaşan seçimler öncesinde bir süredir konuşulan teşvikler ile ilgili Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi açıklamada bulundu. Buna göre, 21 ya da 22 yatırımcı 100 milyar liranın üzerindeki teşviklerden yararlanacak. Teşvik belgeleri 27 Mart’ta ilgili şirketlere verilecek.

Alternatif Bank’ın galasında konuşan Zeybekçi “Dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemine sahibiz. İnşallah bir aksilik olmazsa mart ayının sonunda, muhtemelen 27 Mart’ta sayın Cumhurbaşkanımız’ın katılımıyla 100 milyar liranın üzerinde yatırım teşvik belgelerini 21-22 yatırımcıya vereceğiz. Belirlediğimiz 7-8 sektörde, Türkiye artık kendi global devlerini yaratacak. En çok cari açık verdiğimiz alanlarda proje bazlı yatırım teşvik sistemiyle destek sağlıyoruz” açıklamasında bulundu.

Teşvik alması beklenen bazı borsa firmaları şu şekilde:

 1. Enerji: AKSEN, ODAS, PRKME
 2. Petrokimya: SASA, PETKM, AKSA, TUPRS, TRCAS
 3. Sağlık: DEVA, MPARK
 4. Madencilik: KOZAL
 5. Tarım: HEKTS, TTRAK, TMSN,
 6. Haberleşme: ASELS, NETAS, KAREL, TCELL
 7. Savunma: ASELS, OTKAR, TMSN, KATMR
 8. Turizm: THYAO, PGSUS
 9. Ulaşım: ASUZU
 10. Çelik: EREGL, KRDMD
 11. Emlak/çimento/cam: AKCNS, CIMSA, IZOCM, TRKCM

Kapasite kullanım alanımız yüzde 80’lerde

Geçen yıldaki yatırım performansının bu yıla dair beklentileri arttırdığını belirten Zeybekçi, “2017’de 2016’ya göre özel sektöre verdiğimiz yatırım teşvik belgelerinin parasal tutarı yüzde 81 arttı. 2018’de yine aynı hızla büyüyeceğiz dedik. İhracatımız bu anlamda önemli bir gösterge olarak, ocak ve şubat aylarında arka arkaya yüzde 17 ve yüzde 14 artmaya devam etti. İhracatımız ve üretimimizin bu kadar hızlı artması kapasite kullanım oranlarımızı da yüzde 80’lere getirdi. Bu şu demek; artık Türkiye’de üretimle ilgili genişleyebileceğimiz alan kalmadı. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde yoğun bir şekilde imalat sanayisinde yatırım seferberliğini göreceğiz. Hükümet olarak şu anda aldığımız kararlar ve destek mekanizmaları bunu teşvik edici yöndedir. Çok yakın bir zamanda Sayın Başbakanımızın yatırım, kapasite artırımı, imalat sanayisiyle ilgili destek ve teşviklere yönelik çok önemli ve kapsamlı açıklamaları olacak” şeklinde konuştu.

Finans sektörüne de çağrıda bulunan Zeybekçi “Türkiye’nin önümüzdeki dönemde en büyük ihtiyacı üretmektir, taş üstüne taş koymaktır. Her yıl 1,2 milyon vatandaşımıza iş bulmamız ve yüzde 6’nın üzerinde büyümemiz gerekiyor” dedi. Son dönemde tartışılan kredi faizleri hakkında da “bunun zaman içinde oturacağını, olması gereken yere, yani yatırımcıların yatırım yapılabilir kabul ettiği, ihracatçının ‘ben bununla sipariş alabilirim, hammadde alabilirim, üretim yapabilirim’ diyebileceği seviyelere doğru hızla yaklaşacağını göreceğiz” dedi.  

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
 • Medyascope
 • Medyascope Plus