Fransız muhalif lider Melenchon: “Macron laiklik konusunda kırmızı çizgiyi aştı, sağı yeniden canlandırmak istiyor”

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ülke içindeki en büyük siyasi rakiplerinden Boyun Eğmeyen Fransa hareketinin lideri Jean Luc Melenchon, Macron’un kilise ve devlet ile ilgili son açıklamalarına değindi. Melenchon, Cumhurbaşkanı Macron’un bu sözlerle ülkede sağcılığı yeniden canlandırmak ve ideolojik tabanını genişletmek istediğini belirtti.

Emmanuel Macron geçtiğimiz günlerde bir basın toplantısında şöyle demişti: “Kilise ve devlet arasındaki ilişkinin bozulduğunu ve bunun yeniden tamir edilmesi gerektiği hissiyatını paylaşıyorum.”

Jean Luc Melenchon ise bunun karşısında şu açıklamayı yaptı: “Bu sözler kabul edilemez ve şok edici. Nicholas Sarkozy bile bu denli ileri gitmemişti. Kilise ve devlet arasındaki bağ bozulmadı, bu bağ kesildi. 1905 yasasının özü budur” dedi.

Melenchon ise laikliğe bu tür saldırılar karşısında diğer siyasi figürlerle birlikte ortak bir tepki hattı yaratmak istiyor. Hatta bunlar arasında Melenchon’un çok kötü ilişkilerinin olduğu eski Başbakan Manuel Valls de bulunmakta. Valls ise attığı tweet ile Macron’un açıklamasına tepki gösterdi: “Laiklik mi, laiklik Fransadır ve bunun tek bir temeli var o da 1905 yasasıdır” dedi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar