Japonya’da gazeteciye sarkıntılık ettiği ortaya çıkan Maliye Bakan Yardımcısı istifa etti

Cinsel tacizin ifşası bu kez Japonya’da maliye bakan yardımcısını koltuğundan etti. Bakanlığın en üst düzeydeki bürokratı olan Junichi Fukuda, düne kadar haftalık Shincho dergisinin bir gazeteciyi taciz ettiği iddialarını yalanlıyordu. Ancak dergi, bir barda yaşanan olayın ses kayıtlarını da yayınlayınca, Fukuda görevinden istifa etti.

japon tacizciHapo

Ses kayıtlarına göre Fukuda bir barda rastladığı gazeteciyi önce öpmek istiyor, ardından reddedilmesine rağmen sözle sarkıntılığa devam ediyor. “Göğüslerine dokunabilir miyim?”, “Bütçe meclisten geçtikten sonra ilişkimiz olabilir mi?” gibi sözler sarfeden maliye bakan yardımcısı, derginin iddiasına göre, daha önce başka gazetecileri de taciz etmiş.   

Fukuda’nın dünkü istifası, taciz vakası ilk duyulduğunda, yardımcısını görevden alarak olayı soruşturmak yerine dergiyi dava edeceğini söyleyen Maliye Bakanı Taro Aso’yu da zor durumda bıraktı.

Fukuda istifasını açıklarken, ses kaydındaki kişinin kendisi olup olmadığını soran gazetecilere “bu kadar cesur sözler sarfettiğimi hatırlamıyorum” diye yanıt verdi.

ABD’de müptezel Hollywood yapımcısı Harvey Weinstein’in taciz ve tecavüzlerinin ortaya çıkması ardından başlayan, kadınların mevki ve iktidarlarını istismar eden tacizci erkekleri ifşa ettikleri Ben De (Me Too) kampanyasını, Japonya’da genç bir gazeteci olan Shiro Ito başlatmıştı. Ito, Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin biyografisinin de yazarı olan, ülkenin en ünlü TV gazetecilerinden Noriyuki Yamaguchi’nin kendisine tecavüz ettiğini ifşa ederek, ülkede bu tür vakalarla ilgili sessizliği bozmuştu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar