Cumhuriyet gazetesi çalışanlarının çoğuna hapis cezası verildi

Cumhuriyet gazetesi davasının karar duruşması ikinci gününde sona erdi. 18’i gazete çalışanı 20 sanığın yargılandığı davada, sanıkların çoğuna hapis cezası verildi.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu hakkında 7 yıl 6 ay, gazeteci Aydın Engin hakkında 7 yıl 6 ay, gazeteci Ahmet Şık hakkında 7 yıl 6 ay, gazeteci Hikmet Çetinkaya hakkında 6 yıl 3 ay, gazeteci Orhan Erinç hakkında 6 yıl 3 ay, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyesi karikatürist Musa Kart hakkında 3 yıl 9 ay, okur temsilcisi Güray Öz hakkında 3 yıl 9 ay hapis cezası, avukat Mustafa Kemal Güngör, yazar Hakan Kara ile Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Önder Çelik hakkında 3 yıl 9 ay, gazetenin muhasebe çalışanı Emre İper hakkında 3 yıl 1 ay 15 gün, gazetenin yayın danışmanı gazeteci Kadri Gürsel hakkında 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi. “JeansBiri” adlı Twitter hesabının sahibi olduğu iddia edilen ve davası Cumhuriyet davası ile birleştirilen Ahmet Kemal Aydoğdu da 10 yıl hapse mahkum edildi.

 

“Enseyi karartmayın”

7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan gazeteci Ahmet Şık, Twitter hesabı üzerinden “Enseyi karartmayın. Biz kazacağız” dedi.

Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu da, ülkede kalıp gazetecilik yapmaya devam edeceğini yazdı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar