ABD Doları Japonya piyasalarından gelen satışlarla 4,80 ₺’in üstüne çıkarak rekor tazeledi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Türk lirasının güçlü para birimleri karşısında düşüşü devam ederken, gece 4.80 düzeyinin üzerine çıkarak rekor tazeleyen parite daha sonra 4.78 düzeylerine geriledi.

$/₺ kuru, Asya piyasasının açılmasının hemen ardından Japonya’daki yatırımcılardan gelen satışların etkisiyle 4.80’i geçerek, tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaştı.

Ekran Resmi 2018-05-23 09.11.55

Reuters Haber Ajansı’na göre, parite günün ilk saatlerinde en yüksek 4.8450’yi gördü. Böylece, lira, dolar karşısında dünkü kapanış düzeylerine göre yüzde 2’nin üzerinde bir değer kaybıyla güne başladı.

ABD Doları’nın önemli piyasa paraları karşısındaki yükselişini sürdürmesi gelişen piyasa paraları üzerindeki baskıyı artırıyor. Erken seçim öncesi siyasi belirsizlik ve Merkez Bankası’na yönelik faiz artırımı beklentileri kurun yükselişinde etkili oluyor. Türk Lirası yıl başından bu yana yüzde 20.27 düşerek ABD Dolar’ı karşısında Bloomberg tarafından takip edilen -yüzde 23.32 ile Arjantin’in ardından- en fazla düşen ikinci gelişen piyasa parası oldu. Böylece, Türk lirasındaki değer kaybı dünkü kapanış düzeylerine göre yüzde 1,8, yılbaşından bu yana ise yüzde 25 oldu.

bloomberg

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus