ABD’nin gümrük vergisi kararına tüm dünyadan tepki yağıyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Meksika ve Avrupa Birliği’nden ithal edilen çelik ve alüminyum için yüksek gümrük vergisi uygulama kararı aldı. ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Avrupa Birliği, Kanada ve Meksika’ya karşı çelik ve alüminyum ithalatında yüksek gümrük vergilerinin 1 Haziran’dan itibaren yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Kararın ardından AB ülkeleri ve Meksika’dan tepkiler art arda geldi.

AB Komisyonu Başkanı Juncker: “Dünya ticareti için kötü bir gün”

ABD’nin kararının adil olmadığını ve Dünya Ticaret Örgütü kurallarıyla çatıştığını belirten AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, “Bu dünya ticareti için kötü bir gündür. ABD bize DTÖ uzlaşmazlıkları giderme mahkemesine gitmek ve ABD ürünlerine ilave gümrük vergileri uygulamaktan başka seçenek bırakmıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Almanya ve Fransa: “Karara itiraz edeceğiz ve karşılık vereceğiz”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD’nin ek vergi uygulaması kararının uluslararası hukuka aykırı olduğunu ifade ederek, bunun büyük bir hata olduğunu söyledi. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise AB’nin karşı tedbirlerle en uygun şekilde cevap vermeye hazır olduğunu ifade etti.

Rusya: “ABD kendi ayağına sıkıyor”

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin de ABD’nin yürüttüğü ticari politikaları eleştirerek, “Şu anda ABD’nin kendi ayağına sıkmasını izliyoruz. Bu politikalar nedeniyle tüm dünya ekonomisi de zarar görüyor” değerlendirmesini yaptı.

İngiltere: ABD, AB liderlerinin kafasına silah doğrultmuş durumda

İngiltere’de çelik sektörünün çatı kuruluşu olan UK Steel’in Başkanı Gareth Stace ise, “ABD, Avrupa Birliği (AB) liderlerinin kafasına silah doğrultulmuş durumda” diyerek ABD’nin çelik sektörüne yönelik gümrük vergisi adımlarını eleştirdi.

Kanada ve Meksika da ABD’ye karşı yeni gümrük vergileri koyuyor

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, ABD’nin gümrük vergilerine karşılık olarak Amerikan çelik ve alüminyum ürünlerine 1 Temmuz’dan itibaren sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 tarife uygulanacağını açıkladı.Meksika Hükümeti’nden yapılan yazılı açıklamada ise ABD’den ithal edilen elma, üzüm, yabanmersini, domuz eti gibi çeşitli gıda ürünlerine ve bazı çelik ürünlerine ek gümrük vergileri getirileceği bildirildi.Açıklamada, Washington’un uygulayacağı tarifelerle eş değerde olacak gümrük vergilerinin, çelik ve alüminyuma yönelik vergiler iptal edilmediği müddetçe yürürlükte kalacağı da vurgulandı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus