The Walt Disney, 21st Century Fox’u satın almaya çok yakın

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

ABD Adalet Bakanlığı, dünyanın en büyük medya ve eğlence şirketlerinden The Walt Disney’in 22 bölgesel spor kanalını satması halinde 21st Century Fox’u 71.3 milyar dolarlık teklifi ile bünyesine katabileceğini bildirdi. The Walt Disney’in bu şartı kabul ettiği duyuruldu. 

İlk teklifini Aralık 2017 yılında 54.3 milyar dolar ile yapan The Walt Disney, Comcast şirketi ile ciddi bir rekabete girmişti. İki şirket de eğlence sektöründe genişlemek ve Netflix gibi hızlı büyüyen dijital rakiplerine karşı güçlenmek istiyordu. Rekabet sonucu teklifini 71.3 milyar dolara çıkaran The Walt Disney’e ABD Adalet Bakanlığı’ndan olumlu cevap geldi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, dünyanın en büyük medya ve eğlence şirketlerinden The Walt Disney’in 22 bölgesel spor kanalını satması halinde 21st Century Fox’u bünyesine katabileceği bildirildi. İki şirketin birleşmesinin, söz konusu kanalların satılmaması durumunda spor programlarının fiyatlarında artışa neden olacağı kaydedilen açıklamada, The Walt Disney’in bu şartı kabul ettiği duyuruldu.

Eğer anlaşma yürürlüğe girerse The Walt Disney; Mickey Mouse, Marvel ve Luke Skywalker gibi bünyesindeki kahramanları, Fox’un X-Men, Avatar ve The Simpsons programlarıyla birleştirebilecek. Ayrıca, 21st Century Fox’un online televizyon ağları Hulu ve Sky’daki yüzde 39’luk hissesi Walt Disney’in kontrolüne geçecek.

Buna karşın, Fox News, Fox Business ve Fox spor kanalları satın almanın bir parçası olmadığından milyarder iş adamı Rupert Murdoch’ın sahibi olduğu Fox Entertainment Group’un bünyesinde faaliyet göstermeye devam edecek.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus