Mağarada mahsur kalan Taylandlı çocukları kurtarma operasyonu başladı

Tayland’da 15 gündür bir mağarada mahsur kalan 12 çocuk futbolcu ve antrenörlerini gün ışığına çıkaracak kurtarma operasyonu başladı.
Myanmar sınırına yakın dağlık bölgedeki Tham Luang mağarasının 3 kilometre kadar içinde, hava boşluğu işlevi gören küçük bir oyukta bulunan çocuklara, beşi Tayland ordusunda deniz komandosu olarak görev yapan 18 kişilik dalgıç kurtarma ekibi eşlik edecek.
Tayland kurtarma
Dalış eğitimi olmayan ve bir kısmı yüzme bilmeyen çocukların, profesyonel dalgıçların ancak altı saatte geçebildiği sel sularıyla kaplı geçit ve galerilerden çıkarılması zorlu ve riskli bir süreç. Nitekim sabahın erken saatlerde başlayan operasyonda ilk çocuğun mağaradan çıkarılmasının 11 saat alabileceği belirtildi.
tay grafik1
Operasyonun hava koşullarına bağlı olarak 3-4 gün sürebileceği belirtiliyor.
Taylandlı yetkililer dün mağaradaki oksijenin azalması ve yeni yağış beklenmesi nedeniyle endişelendiklerini, bu yüzden kurtarma operasyonuna bir an önce başlamak istediklerini açıklamışlardı.
11 ila 16 yaşlarındaki 12 çocuk ile 25 yaşındaki antrenörleri, 23 Haziran’da mağara gezisi yaparken, şiddetli yağışla mağara girişinin sularla kapanması nedeniyle içeride mahsur kalmış ve ancak 9 gün süren arama çalışmalarının ardından bulunmuştu.
tay2

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar