Avusturyalı gazeteci Max Zirngast, Ankara’da gözaltına alındı

Avusturyalı gazeteci Max Zirngast, salı sabahı düzenlenen operasyonla Ankara’da gözaltına alındı. Zirngast’ın görev yaptığı re:volt adlı derginin Twitter hesabından yapılan açıklamada, gazetecinin sabah saat 05:00’te Ankara’da terörle mücadele ekipleri tarafından gözaltına alındığı belirtildi. Açıklamada, “Türkiye bütün karşıt sesleri bastırmaya çalışıyor. Bunu başaramayacak!” denildi.

2015 yılında Almanca yayımlanan “Kobanê Kuşatması” adlı kitabının yazarları arasında yer alan Max Zirngast’ın ODTÜ’de akademik çalışmasını yapmak için Türkiye’de bulunduğu belirtildi. Re:volt dergisi, uluslararası haber ajansı Reuters’a e-posta yoluyla yaptığı açıklamada Zirngast ile ilgili olarak, “Uzun yıllardır Türkiye’de yaşayan yazarımız özgürlük ve demokrasi için mücadele eden tutkulu solcu bir aktivisttir” dedi.

Avusturya, gözaltına alınan gazetecinin serbest bırakılmasını istedi

Zirngast‘ın  Türkiye’de gözaltına alınmasının ardından, Avusturya hükümeti Türkiye’ye çağrı yaptı. Hükümet Sözcüsü Peter Launsky-Tieffenthal, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Avusturya hükümeti Türkiye’yi ya gözaltının gerekçelerinin açıklamaya ya da gazeteciyi derhal serbest bırakmaya davet ediyoruz. Avusturya kayıtsız şartsız basın ve düşünce özgürlüğünün yanındadır. Gözaltına alınan vatandaşımıza Avusturya Büyükelçiliği aracılığıyla destek sağlıyoruz” dedi.

RSF: Zirngast derhal serbest bırakılmalı

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) de Zirngast’ın serbest bırakılması için çağrı yaptı. RSF’nin Avusturya’daki şubesi, Zirngast’ın derhal serbest bırakılmasını talep etti. Zirngast’ın gözaltına alınması sonrasında bir açıklama yapan örgüt, “Muhalif siyasi görüşler tutuklama ve sindirme için gerekçe oluşturamaz. Ancak bu, Türkiye’de giderek daha fazla oluyor” dedi.

Jacobin: Demokratik haklar kısıtlanıyor

Zirngast’ın, ABD merkezli Jacobin dergisinin internet sitesinde ise 2015’ten günümüze kadar yayınlanmış 14 adet makalesi bulunuyor. Jacobin’in sitesinde Zirngast, Ankara ve Viyana’da eğitim gören bir siyaset bilimi ve felsefe öğrencisi ve yazar olarak tanıtılıyor.

Jacobin’in Twitter hesabından yapılan açıklamada, “gözaltının demokratik hakların korkunç bir şekilde kısıtlanmasının bir örneği olduğu” belirtildi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar