Furkan Vakfı soruşturması tamamlandı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’na yönelik aralarında Alparslan Kuytul’un da bulunduğu 9’u tutuklu 45 kişi hakkında hapis cezası talebiyle iddianame hazırlandı.

İddianamede “suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme, özel belgede sahtecilik, dini inanç ve duyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık, kamu kurum ve kuruluşları, vb. tüzel kişiliklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık, silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme, yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak, mal varlığı değerlerinin gayrimeşru kaynağını gizlemek” suçları yer aldı.

İddianame kapsamında, Alparslan Kuytul hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etme ve silahlı terör örgütünün propagandasını yapmak” suçlarından 20 yıl hapis, tutuksuz vakıf yöneticileri G.Y. ve M.Ç. hakkında ise “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından 5’er yıl hapis cezası istendi.

İddianame, hazırlanmasının ardından terör suçlarına bakan Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Mahkeme, terör kapsamına girmeyen diğer suçlamalar yönünden görevsizlik kararı verip Kuytul, G.Y. ve M.Ç. ile diğer 42 kişi hakkındaki dava dosyasını Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na iade etti. Kuytul ve diğer vakıf yöneticileri, Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 8 Kasım’da hakim karşısına çıkacak.

Kuytul’un ailesi ve yakınları bu konudaki haberlerin doğru olmadığını ileri sürdü. Eşi Semra Kuytul, Twitter üzerinden açıklamalarda bulundu:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus