Akşener: “Bağırıp çağırarak millete krizi ve hayat pahalılığını unutturamazsınız”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında konuştu. Akşener’in konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

“İYİ Parti Türkiye’nin kardeşlik sözleşmesidir. Yola çıkarken dedik ki İYİ Parti devleti yönetmeye taliptir. Dedik ki milletin sesi olacağız. Ülkenin her köşesinde dert dinliyoruz. Milletin tek gündemi var: Ekonomi. İktidara ve tuzu kuru yandaşlarına göre her şey güllük gülistanlık. Tek bir sebebi var. O da  AK Parti iktidarının yanlış politikalarıdır. İlk defa bir iktidar milletin gözünün içine baka baka krizi yok saymaktadır. Bu hayat pahalılığın sebebi stokçu çiftçiler ve esnafmış. İnanmamızı istedikleri hikaye budur.”

“Yeni bir terör örgütümüz oldu: Soğan terör örgütü”

“İçeride başka dışarıda başka oynuyorsunuz. Bedelini de bu millet ödüyor. Türk ekonomisine saldıran dış güç masalı artık tutmuyor. Yeni bir terör örgütümüz oldu: ‘Soğan terör örgütü.’ Yetmedi, 3 liraya aldığını 2 liraya satmıyor diye esnafı suçladılar. Yetmedi, çok et yiyor diye ahaliyi suçluyor. Enflasyon yükselmesin diye aldıkları önlem TÜİK başkan yardımcısını görevden almak oldu. Enflasyon geriliyormuş. Neresi umut veriyor bu tablonun? Dış borcu çiftçi ve esnaf mı çıkarıyor? Sen ülkede bir şey ürettin de çifti ve esnaf engel mi oldu? Yetki aldın milletle uğraşmayı bırak, enflasyonla işsizlikle uğraş. 16 yıldır sen ağladın, millet dinledi. Artık millet ağlıyor sen dinle çare bul. Bütün yetki elinde ama hâlâ bahane üretiyorsun. “

“Biz Meclise, milletimiz için çalışmaya geldik”

“Bugüne kadar, terör örgütünün siyasi ayağının araştırılmasını istedik… Hayır dediler. Asgari ücretten vergi alınmasın dedik… Hayır dediler. Emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetini giderelim dedik… Hayır dediler. Andımız dedik… Hayır dediler. Türkiye Cumhuriyeti tabelalara yeniden yazılsın dedik… Hayır dediler. Cumhurbaşkanı maaşına yaptığınız kadar, asgari ücrete de yüzde 26 zam yapın dedik… Hayır dediler. Asgari ücretten düşük emekli maaşı kalmasın dedik… Hayır dediler. Gençlerimize, iş buluncaya kadar vatandaşlık maaşı ödeyelim dedik… Hayır dediler. Şimdi de diyorlar ki; İYİ Parti art arda önerge veriyor. İyi de, millet bizi Meclise bunun için gönderdi. Bunları talep edelim, takip edelim diye gönderdi. Ama, bakın ben size bir şey söyleyeyim: ‘Muktedire 13 uçak daha alalım’ desek, tereddüt etmeden el kaldırırlar. ‘1100 oda yetmez 5000 odalı yeni saray yapalım’ desek, önergemizi öne alırlar. ‘Yandaşlara vergi affı çıkaralım’ desek, hadi eller havaya yaparlar.  Fıtrat bu… Bakın şuraya yazıyorum: Beyler, biz Meclise, milletimiz için çalışmaya geldik. Yan gelip yatanların ülkemizi getirdiği durumu gördükçe, daha çok çalışmaya azimliyiz. Bunu böyle bilin.”

“Hesabımızı kitabımızı yaptık, hayallerin hepsi gerçek olacak”

“Kadınlarımızın, erkeklerimizin, gençlerimizin hayallerini öldürdünüz. Bizim hayallerimiz var. İktidara gelince gerçek olacak hayallerimiz var. Benim gençlerimize dair hayallerimiz var. Şirket kuracak gençlere 100 bin liraya kadar sıfır faizli kredi vermeyi hayal ediyorum. Bu şirketlerden belirli süre vergi almamayı hayal ediyorum. Stajların ücretli hale geldiği bir Türkiye hayal ediyorum. Üniversiteden mezun olan gençlere kamu kurumlarında iş verildiğini görmek istiyorum. 25 yaşına kadar tüm öğrencilere ve iş bulamayan gençlere bedava internet verilmesini istiyorum. Ben öğrencilerden sınav ücreti alınmasın istiyorum. Gençlerin hayata borçlu değil alacaklı olmasını hayal ediyorum. Dar gelirli öğrencilere karşılıksız eğitim bursu verilmesini hayal ediyorum. Bunların hayal olmadığını göreceksiniz. Hesabımızı kitabını yaptık, bu hayallerin hepsi gerçek olacak.

“İlgilerini çeken tek şey para”

“Sizi kriz olmadığına inandırmak için, sorumluluklarını inkar etmek için uydurdukları senaryolar para etmedi. Para diyorum ki kulak versinler. Çünkü ilgilerini çeken tek şey para. Şimdi de başladılar ‘En kötüsünü atlattık” demeye. Ne oldu da en kötüsünü atlattık? İşsizliği  yüzde 1’e mi düşürdünüz? 850 bin diplomalı işsize iş mi verdiniz? Fabrikalar mı kurdunuz? Tarımda, hayvancılıkta ülkeyi yabancılara bağımlı olmaktan mı çıkardınız? En kötüsünü atlattıysak, niye işsiz kardeşimin, işsizlik fonundaki parasını bankalara aktarıyorsunuz? Niye 2019 bütçesinde, yatırımlara 65 milyar lira ayırırken, faiz ödemelerine 117 milyar ayırdınız? En kötüsünü atlattıysak, niye gençlere ”Burs istemeyin, gidin kredi çekin’ diyorsun? En kötüsünü atlattıysak niye cezalara, harçlara, vergilere yüzde 24 zam yapıyorsun, Sayın Erdoğan? 5 liradan ucuz sebze yok. Maydanozun demeti 2 lira. Buna mı sevinelim? En kötüsünü atlatmış olmak bu mu? Bundan daha kötü ne olacak? Marmaris’te, Ahlat’ta yeni saraylar yaptırıyor diye, kendimizi mi avutalım? Fahiş fiyata köprü ve otoyol yaptın diye, ölene kadar oylarımızı sana mı tapulayalım? Dün olanlar dünde kaldı. Artık yeni şeyler söylemen lazım. Krizi nasıl çözeceğini anlat. Kuşa dönmüş maaşlarla nasıl ev geçindirileceğini anlat. Gençleri nasıl istihdam edeceğini anlat. Durmadan mazi anlatıyor. Yeni bir söz yok. Milleti aldatarak seçime kadar zaman kazanmaktan başka hiçbir şey düşünülmüyor. Papazı vermeyeceğim sözü ne kadar doğruysa, en kötüyü atlattık sözü o kadar doğru.”

“Siyaset ilkelerle yapılır”

“Devam eden görüşmeleri sınırlı bir güç birliği olarak görüyoruz. Siyaset ilkelerle yapılır. İlkeler ortaya konur uzlaşılırsa yürünür, uzlaşılamazsa  teşekkür edilip yol haritası çizilir. Medeni bir şekilde yürüyen süreç yakın zamanda sonuçlanacak. Cumhur İttifakı 31 Mart yerel seçimini beka meselesi olarak takdim ediyor. Bu korkunun işaretidir. Cumhur İttifakı’nın bir boşalıp bir kurulması bir beka meselesi değildir. İttifak kendi kararlarıdır ama ittifaklarını beka olarak anlatmaları milleti de ilgilendirir. Harbe falan girmiyoruz. Yani ortada mikrofonu devirecek durum yok. Sakin olun kardeşim. Bağırıp çağırarak millete krizi, hayat pahalılığını, işsizliği unutturamazsınız. Provokasyon denemelerinden vazgeçin. Aklınıza hangi parti yatıyorsa ona verin. Kimsenin dolduruşuna gelip eşinizle dostunuzla arkadaşınızla düşman olmayın.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus