ABD yetkilileri bugün Taliban ile masaya oturuyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Amerika Birleşik Devletleri’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, Taliban temsilcileriyle bir araya geliyor. Bugün Birleşik Arap Emirlikleri’nde gerçekleşecek görüşmeye Suudi Arabistan ve Pakistan’dan da yetkililer katılacak. Görüşme, Afganistan’da 17 yıldır devam eden savaşı sonlandırmak için yapılacak müzakereler kapsamında gerçekleştiriliyor. Müzakerelerin ilk iki etabı, Taliban’ın temsilciliğinin de bulunduğu Katar’da gerçekleştirilmişti. 

ABD Özel Temsilcisi, Afganistan kökenli Halilzad, Taliban ile birlikte Afganistan, Pakistan ve bazı Ortadoğu ülkelerinin hükümetleriyle son zamanda yoğunlaşan bir diplomasi trafiği içinde. Pakistan Başbakanı Imran Khan açıklamalarında, Halilzad’ın Pakistan’dan Taliban’ı masaya gelmek için ikna etmesini istediğini belirtmişti. Müzakerelerin başlamasıyla birlikte anlaşmanın Nisan 2019’da Afganistan’da gerçekleşecek başkanlık seçimlerinden önce yapılması hedefleniyor.  

Afganistan’da savaş başlamadan önce 1995–2001 yılları arası hüküm süren Taliban, olası ateşkes ve kalıcı barışın sağlanabilmesi için ülkedeki yabancı tüm askerlerin Afganistan’dan ayrılmasını şart koşuyor.

Taliban, 2001 yılından bu yana ABD, NATO ve Afgan güvenlik güçleriyle savaşmaya devam ediyor. Başkan Donald Trump uzun süredir Pakistan hükümetini ABD’den milyarca dolar alıp, savaşın sonlandırılması için hiçbir şey yapmamakla suçlarken, Pakistan Başbakanı Khan, savaşın en büyük yükünü kendilerinin çektiğini ve ABD’nin verdiği 20 milyar dolarlık desteğin cüzi bir miktar olduğunu söylüyor.

Afganistan savaşı boyunca 1 trilyon dolara yakın para harcayan ABD ayrıca, bu savaşta 2 bin 400 askerini kaybetti. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus