Güneş Sistemi’ndeki en uzak nesne: Farout

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

The New York Times’ın haberine göre, astronomlar Güneş’e 11 milyar mil uzakta bulunan Farout takma adlı nesnenin Güneş Sistemi’nde uzun zamandır varlığı tartışılan dokuzuncu gezegen için önemli bilgiler sağladığını düşünüyor.

Astronomlar Güneş’in oldukça uzağında olan yeni bir dünya keşfetti. O kadar uzak ki onu bulanlar ona Farout (Oldukça uzak) diyor. Bu nesne Güneş’e 11 milyar mil mesafede. Bu yönüyle Farout, Güneş Sistemi’nin en uzak nesnesi. Gezegen statüsü elinden alınan Plüton’dan 3 kat uzaklıkta.

Pazartesi günü toplanan Uluslararası Astronomi Birliği’ne bağlı Minör Gezegenler Merkezi’nden yapılan açıklamada, bu yeni nesneye 2018 VG18 adı verildi.

Eskiden Plüton’un Güneş Sistemi’nin sınırı olduğu kabul edilirdi. Ancak 1992 yılından itibaren, astronomlar Neptün’ün ötesinde Plüton benzeri birçok nesne keşfetti. Bu bölgeye Kuiper kuşağı deniyor. Bunun ötesinde ise boşluk olduğu düşünülüyordu. Ancak Farout tam olarak bu bölgede yer alıyor. Bilim insanları teknoloji ilerledikçe bu bölgede daha fazla keşif yapabileceklerini düşünüyor. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus