Güneş Sistemi’ndeki en uzak nesne: Farout

The New York Times’ın haberine göre, astronomlar Güneş’e 11 milyar mil uzakta bulunan Farout takma adlı nesnenin Güneş Sistemi’nde uzun zamandır varlığı tartışılan dokuzuncu gezegen için önemli bilgiler sağladığını düşünüyor.

Astronomlar Güneş’in oldukça uzağında olan yeni bir dünya keşfetti. O kadar uzak ki onu bulanlar ona Farout (Oldukça uzak) diyor. Bu nesne Güneş’e 11 milyar mil mesafede. Bu yönüyle Farout, Güneş Sistemi’nin en uzak nesnesi. Gezegen statüsü elinden alınan Plüton’dan 3 kat uzaklıkta.

Pazartesi günü toplanan Uluslararası Astronomi Birliği’ne bağlı Minör Gezegenler Merkezi’nden yapılan açıklamada, bu yeni nesneye 2018 VG18 adı verildi.

Eskiden Plüton’un Güneş Sistemi’nin sınırı olduğu kabul edilirdi. Ancak 1992 yılından itibaren, astronomlar Neptün’ün ötesinde Plüton benzeri birçok nesne keşfetti. Bu bölgeye Kuiper kuşağı deniyor. Bunun ötesinde ise boşluk olduğu düşünülüyordu. Ancak Farout tam olarak bu bölgede yer alıyor. Bilim insanları teknoloji ilerledikçe bu bölgede daha fazla keşif yapabileceklerini düşünüyor. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar