Kanada-Çin gerginliği büyüyor: Üçüncü Kanada vatandaşının da gözaltına alındığı doğrulandı

Çin merkezli teknoloji devi Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei’nin kızı ve aynı zamanda şirket CFO’su Meng Wanzhou’nun tutuklanmasıyla başlayan Kanada-Çin gerginliği devam ediyor. Pekin yönetimi eski bir Kanadalı diplomatın ardından bir Kanada vatandaşını daha gözaltına aldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying perşembe günü yaptığı açıklamada, gözaltına alınan Kanada vatandaşının adının Sarah McIver olduğunu ve “kaçak istihdam” nedeniyle idari cezaya çarptırıldığını aktardı. Hua aynı zamanda önceki iki gözaltının aksine, bu gözaltının “ulusal güvenlik” endişeleriyle bağlantılı olmadığını ifade etti.

Daha önce gözaltına alınan Kanada vatandaşları eski diplomat Michael Kovrig ve işadamı Michael Spavor nedeniyle iki ülke arasındaki arasında ilişkiler gerilmişti. Gözaltına alınan McIver’ın ise Kanada’da öğretmenlik yaptığı öğrenildi.

CBC‘e konuşan bir Kanadalı parlamenter, öğretmenin ailesiyle görüştüğünü ve kendisine McIver’ın Çin’de “aylardır sorunsuz şekilde çalıştığını ancak Çinli yetkililerin birdenbire vizesiyle ilgili sorgulamada bulunduğunu” söylediklerini ifade etti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar