Kanada-Çin gerginliği büyüyor: Üçüncü Kanada vatandaşının da gözaltına alındığı doğrulandı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Çin merkezli teknoloji devi Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei’nin kızı ve aynı zamanda şirket CFO’su Meng Wanzhou’nun tutuklanmasıyla başlayan Kanada-Çin gerginliği devam ediyor. Pekin yönetimi eski bir Kanadalı diplomatın ardından bir Kanada vatandaşını daha gözaltına aldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying perşembe günü yaptığı açıklamada, gözaltına alınan Kanada vatandaşının adının Sarah McIver olduğunu ve “kaçak istihdam” nedeniyle idari cezaya çarptırıldığını aktardı. Hua aynı zamanda önceki iki gözaltının aksine, bu gözaltının “ulusal güvenlik” endişeleriyle bağlantılı olmadığını ifade etti.

Daha önce gözaltına alınan Kanada vatandaşları eski diplomat Michael Kovrig ve işadamı Michael Spavor nedeniyle iki ülke arasındaki arasında ilişkiler gerilmişti. Gözaltına alınan McIver’ın ise Kanada’da öğretmenlik yaptığı öğrenildi.

CBC‘e konuşan bir Kanadalı parlamenter, öğretmenin ailesiyle görüştüğünü ve kendisine McIver’ın Çin’de “aylardır sorunsuz şekilde çalıştığını ancak Çinli yetkililerin birdenbire vizesiyle ilgili sorgulamada bulunduğunu” söylediklerini ifade etti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus