Almanya’da yeni nesil aşırı sağcılar: Irkçılığa sevimli maske

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

New York Times’ın haberinden alıntıdır.

Alman Kimlikçi Nesil (Generation Identity) hareketi öyle bildiğiniz aşırı sağcı hareketlerden değil; biraz hippi, biraz hipster. Hareketin üyeleri Alman aşırı sağının son yıllarda gittiği imaj değişikliğinin bir ürünü.

Daha düzgün giyiniyorlar, daha eğitimliler ve daha az öfkeliler. Kendilerini, gevşek örgütlenmiş fakat gittikçe güçlenen “yeni sağ” liderliğindeki karşı-devrimin yürüttüğü savaşın ateş hattında görüyorlar.

Amaçları ise liberalizmi bitirmek ve Avrupalı olmayan göçmenleri kıtadan sürmek.

Kimlikçi Nesil’in düzenlediği Noel pazarından bir görüntü.

400 ile 500 arasında üyesi olan grup, bazı Avrupalı istihbarat örgütlerinin gözetimi altında. Yetkililer, grubun sempatizan sayısının çok daha fazla olduğu kanaatinde. Thuringia İstihbarat Şefi Stephen Kramer, grubun “aşırılıkçılığa sevimli bir görünüm verdiğini” söylüyor.

Grubun yöntemleri ise solcu repertuvardan besleniyor. Örneğin pasif direnişin guruları Gandhi ve Gene Sharp okuyorlar, komün halinde yaşayıp organik tarım yapıyorlar ve aynı 70’lerin solcu öğrencileri ve 90’ların militan çevrecileri gibi, dikkat çekici ani eylemler yapıyorlar.

Geçen yıl bir bot kiralayıp Akdeniz’de mültecileri durdurmaya çalışmışlar. Bu yıl da helikopterler kiralayıp Alpler’de bir geçidi kapatmışlar. Gruptan 25 yaşındaki siyaset bilimi öğrencisi Philip Thaler, “Biz Almanya için bir tür Greenpeace’iz” diyor.

Bu yılki Noel pazarında gençlik kültürü ve nostalji eşit derecede hissedildi.

Hareketin Avusturya’daki lideri 29 yaşındaki Martin Sellner, “Çokkültürlülük bir deneydi, ama başarısız oldu. Komünizm gibi kozmopolitanlık da çöktü” diye konuşuyor.

Pazarda, üzerinde “vatansever” mesajların yazılı olduğu giysiler satıldı.

Grubun aşırı sağcı parti AfD (Almanya için Alternatif) ile resmi bir bağlantısı olmasa da, çok sayıda üyenin parti için çalıştığı biliniyor. Geçen yıl AfD’den ayrılan ve parti üzerine bir kitap kaleme alan Franziska Schreiber, “AfD gençlik örgütünün en az yarısı Kimlikçi Hareket’in takipçileri” diyor. Bu yıl Chemnitz’deki aşırı sağcı gösterilerde grubun üyeleri de bulunuyordu.

Yeni İç İstihbarat Şefi Thomas Haldenwang, sağ siyasette “yeni bir dinamik olduğunu” ve aşırı sağcılar için ayrılmış personel sayısını yüzde 50 artıracaklarını söylüyor.

Grubun önde gelen üyelerinden bazıları, zamanında Neo-Nazi çevrelerde aktifti.

26 yaşındaki işletme öğrencisi Alex Malenki “Kendi ülkemizde azınlık olmak istemiyoruz” diyor. Philip Thaler ise gruba katılmasının temel motivasyonunun, Alman olmasıyla gurur duyduğunu söyleyememesi olduğunu belirtiyor:

“Eğer vatanseverseniz, etnokültürel kimliği savunuyorsanız, hemen aşırılıkçı yaftası yiyorsunuz. Almanya diye bir şey var ve biz bunu korumak istiyoruz.”

İstihbaratçı Kramer’e göre, Kimlikçi Nesil üyeleri Alman siyasetçilerinin sebep olduğu ahlaki bir boşluğu dolduruyor: “Vatanseverlik, toplum, kimlik, bunlar hep insanların içgüdüsel ihtiyaçları ve biz bunları uzun zaman hep reddettik.”

“Asıl soru: Bunu durdurabilecek miyiz? Bu bizim liberal demokrasimizi alakadar eden bir soru.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus