Eren Erdem hakkında yakalama kararı

Karşı gazetesine yönelik Fethullahçı Terör Örgütü davası kapsamında 6 aydır tutuklu bulunan ve bugünkü duruşmada hakkında tahliye kararı verilen CHP eski Milletvekili Eren Erdem hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Erdem, tutulduğu Silivri Cezaevi’nden bırakılmadı.

Karşı gazetesinin 17-25 Aralık soruşturmasına ilişkin ses kayıtlarını yayınladığı iddiasıyla o dönem genel yayın yönetmeni olan Eren Erdem ve gazetenin sahibi Turan Ababey’in de aralarında bulunduğu 12 sanığın yargılandığı davanın üçüncü duruşması bugün Çağlayan’daki İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüştü. Duruşmada Savcı Aydın Boztaş, esas hakkındaki mütalaasını açıklamış, Erdem’in de tutukluluk halinin devam etmesini talep etmişti. Mütalaada, Erdem’in örgütün hiyerarşik yapısına dahil olduğu ancak örgütle organik bağ kurduğuna dair kanıt bulunmadığı belirtilmişti. Erdem’in örgüte yardım suçundan cezalandırılması istenmişti. Mahkeme heyeti de Erdem’i yurtdışına çıkış yasağı ve haftanın iki günü karakola imza vermesi şartıyla tahliye etmişti. Karar oy birliği ile alınmıştı. 

Erdem hakkında verilen tahliye kararına duruşma savcısı itiraz etti. İtiraz da bir üst mahkemece kabul edildi ve Erdem hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Erdem’in avukatı Onur Cıngıl, kararın kendilerine tebliğ edilmediğini, yakalama kararından Sabah gazetesinin haberi aracılığıyla bilgisi olduğunu söyledi. Avukat Cıngıl, müvekkilinin cezaevinden çıkarılmadığını belirtti. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar