Rus mimardan Malta’da 2017’de çöken “Azure Window” için “çılgın proje”

Malta’nın sembolleri arasında yer alan ve aralarında Game Of Thrones, Monte Kristo Kontu gibi birçok dizi ve filme mekan olan Azure Window, 9 Mart 2017’de kuvvetli bir fırtına sonrası çökmüştü.

Malta dilinde it-Tieqa Żerqa olarak anılan ve Akdeniz’in 35 metre derinliğine uzanan ayağın üzerinde yer alan kemerin yıkılması Maltalıları çok üzmüştü. Kemerin yıkılmasının üzerinden 1,5 yıl geçtikten sonra Hotei-Russia isimli bir mimarlık bürosu Azure Window’un yerine çelik konstrüksiyondan bir müze anıt projesi hazırladı.

Azure Window’un çöken ayağının yerine konulması tasarlanan çelik konstrüksiyon kemer.

Malta’yı ilk kez 2008 yılında ziyaret ettiğini ve o zaman Azure Window’a hayran kaldığını söyleyen 1975 Petersburg doğumlu Rus mimar Svetozar Andreev, kemer yıkıldıktan 6 ay sonra proje üzerinde çalışmaya başladığını ve Dwerja koyunun yıkık görüntüsünün kendisini çok etkilediğini söylüyor.

Projeye “Malta’nın Kalbi” adını veren mimarlık şirketi, Maltalı yetkililere projeyi aktardıklarını ve olumlu bir cevap almayı umduklarını belirtiyor.

Çelik kemerin içi 5 katlı bir tarih müzesi olarak planlanmış.
“Malta’nın Kalbi” projesinde kullanılacak materyallerin ekolojik olacağı söylense de projenin maliyeti hakkında henüz bir bilgi verilmiyor.

Malta medyasında geniş yer bulan proje için yapılan anketlerde oy kullananların çoğu projeyi beğenmiş görünüyor:

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar