Filipin Devlet Başkanı Duterte’nin en çok nefret ettiği, ödüllü gazeteci Maria Ressa kefaletle serbest bırakıldı

Ödüllü gazeteci Maria Ressa, Filipinler Başkanı Duterte’ye internet üzerinden hakaret ettiği gerekçesiyle geçtiğimiz gün tutuklanmasının ardından, hükümet başkanları ve insan hakları örgütlerinin tepkisi sayesinde bugün kefaletle serbest bırakıldı.

Filipinler yönetimine karşı sert muhalif tutumuyla bilinen gazeteci Maria Ressa, kurucusu olduğu Rappler isimli haber sitesinde yaptığı haberler gerekçe gösterilerek çarşamba günü tutuklanmıştı. Ressa’ya göre tutuklanması, hükümetin medyanın gözünü korkutmak ve susturmak için yürüttüğü büyük bir kampanyanın sadece bir parçası. 

Maria Ressa duruşma salonunu terk ederken, altıncı kez kefaletle serbest bırakıldığını ve yolsuzlukla suçlanan eski diktatör Ferdinand Marcos’un eşi Imelda Marcos’tan bile daha fazla kefalet ödediğini, böyle bir olayın demokratik bir devlette yaşanıyor olmasının kendisini korkuttuğunu belirtti.

Ressa, 2018 yılında Time dergisi tarafından Yılın İnsanları’ndan biri olarak seçilmişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar