OECD, Türkiye ekonomisinin 2019 yılında yüzde 1,8 oranında küçüleceğini öngörüyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Türkiye’nin de üyesi olduğu Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), üye ülkeler için geçici ekonomik görünüm raporunu bugün yayınladı. Euronews’un haberine göre, kasım ayındaki geçici raporda Türkiye ekonomisi için 2019 yılında yüzde 0,4 küçülme öngören OECD, bu kez ekonomik küçülme oranının yüzde 1,8 olacağı tahmininde bulundu. Böylece OECD, kasım ayında açıkladığı küçülme rakamını 1,4 puan artırarak revize etti. OECD, 2020 yılı için Türkiye’de öngördüğü yüzde 2,7 oranında büyüme hızını ise 0,5 puan artırarak, yüzde 3,2’ye çıkardı.

Raporun Türkiye ile ilgili bölümünde, büyüme görünümünün zayıf kalmaya devam ettiği vurgulanırken, iç talebin 2018 yılı ortalarından bu yana finans piyasasındaki baskı ve sıkı makro ekonomik politikaların ardından keskin bir şekilde düştüğü yorumu yapıldı.

Finans piyasalarında istikrar sağlandığı ve dış rekabet gücünün arttığı kaydedilen raporda, bununla birlikte ekonomide güven sorunu ve şirketlerin yüksek borçlarının yarattığı sıkıntının devam ettiği belirtildi. Bunların yanı sıra, sıkı para politikası ve Euro Bölgesi’ndeki düşük talep nedeniyle iç ve dış talepte olumsuzlukların süreceği vurgulandı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus