Slovak işadamı, gazeteci Jan Kuciak’ın öldürülmesi emrini vermekle suçlandı

Slovakya’da bir yıl süren soruşturmanın ardından savcılar, 27 yaşındaki araştırmacı gazeteci Jan Kuciak ve nişanlısı Martina Kusnirova cinayetleriyle ilgili olarak mafyayla bağları olduğu iddia edilen işadamı Marian Kocner’i suçladı.

Savcı Dusan Kovacik, 2017 yılında kapatılan bir organizasyonun yöneticisi olan girişimci Marian Kocner’in Kuciak ve nişanlısının öldürülmesini emrettiğini söyledi. Kovacik, haber ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada, “8 Mart’ta savcılık, gazeteci Jan Kuciak’ın öldürülmesini emrettiği için Marian Kocneri resmen suçladı” dedi. Savcı Kovacik “Cinayetin sebebi kurbanın gazetecilik çalışmasıydı. Silaha ulaşamadık, ancak silah ve mühimmat hakkında kanıtlarımız var” açıklamasında bulundu.

Kocner, Banska Bystrica kentinde dolandırıcılık suçlaması nedeniyle gözaltında tutuluyor.

Kuciak, geçtiğimiz yıl 21 Şubat akşamı nişanlısı Kusnirova ile evinde ölü bulunmuştu. Yerel bir internet sitesi olan Aktuality.sk gazetesinde çalışan gazeteci, çok sayıda işadamı ve üst düzey politikacının karıştığı yolsuzluğun yanı sıra, İtalya’nın ünlü ‘Ndrangheta Mafyası’nın Slovakya’daki ilişkileriyle ilgili haberler yazıyordu.

Çifte cinayet, 1989’daki Kadife Devrim’den bu yana ülke çapındaki en büyük gösterileri tetiklemiş ve eylemciler iktidar partisi SMER-SD’nin lideri Başbakan Robert Fico’nun istifasını istemişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar