“Bosna Kasabı” lakaplı Radovan Karadziç’in 40 yıl hapis cezası, müebbete çevrildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadziç’in temyiz duruşması karara bağlandı. Karadziç’e daha önce verilen 40 yıllık hapis cezasını yetersiz bulan temyiz yargıçları, “Bosna Kasabı”nın cezasını ömür boyu hapse çevirdi.

Mahkeme, Karadziç’in Srebrenitsa’daki soykırımdan sorumlu olduğu sonucuna varan kararı onadı. Karadziç’in temyiz başvurusu ise reddedildi. Yüksek mahkeme, suçun ağırlığı ve eski liderin sorumluluğu göz önüne alındığında, daha önce verilen 40 yıllık cezanın yetersiz olduğuna hükmetti. Karadziç, ömür boyu hapis yatacak.

Karadziç Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanırken.

Hollanda’nın Lahey kentindeki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY), Karadziç’i 2016’da 40 yıl hapis cezasına çarptırmıştı. Bosna’daki savaşta (1992-1995) Sırpların liderliğini yapan Karadziç, Srebrenitsa soykırımı, çeşitli savaş suçları ve insanlığa karşı suçlardan mahkum edilmişti. Karadziç aynı yıl karara itiraz etmiş ve yeniden yargılama talep etmişti.

Karadziç 2008’de Belgrad’da yakalandığında kılık değiştirmişti (solda).

Bosna’daki savaşın ardından kimlik değiştirerek uzun yıllar izini kaybettiren Karadziç, 2008’de Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da yakalandı, davası 2009’da başladı ve yedi yıl sürdü.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus