Fotoğraflarla Baykal Gölü’nde buz maratonu

Kamboçya’da çalışan Fransız konuşma terapisti Véronique Messina, Baykal Gölü’nün donmuş yüzeyindeki maratonda koşmak için uzak Sibirya’ya geldi. Yarışmadan bir gün önce ilk deneme koşusu için kendini buz yüzeyinin üzerine attı.

Buz kitleleri yerinden oynadıkça duyulan titreme ve patlamalara zaman zaman “Baykal Senfonisi” deniyor. 40 yaşındaki Messina yaşadığı deneyimi, “Korkunçtu. Buz yerinden oynuyordu, ben yerimden oynuyordum. Buz her çatladığında iki kat daha hızlı koşuyor gibi hissediyordum” diye anlatıyor.

Koşucular bir hovercraftın içinde başlangıç noktasına geliyor.
Koşucular gölün donmuş yüzeyinde.
Yarış görevlileri rotanın yarısında zaman tutarken.

Maraton koşucuları yarışmaları dünyayı keşfetmek için bir fırsat olarak değerlendiriyor. Her yılın mart ayında da UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ndeki Baykal Gölü egzotik, ruhani güzelliği ve zorlu koşullarıyla ufak bir koşucu grubuna ev sahipliği yapıyor.

Koşucuların çoğu, dünyanın en büyük ve en derin tatlı su oluşumuna sınırlarını test etmek için geldiklerini söylüyor.

Koşu rotası ve sağ üstte Baykal Gölü’nün Rusya’daki konumu.

Buz bu yıl yaklaşık 70 santimetre kalınlığında, yani bir tankı taşıyabilecek sağlamlıkta. Uzaktan gelen top sesine benzer sesler çıkararak buz kitlesinde rastgele çatlaklar açılıyor.

Maraton koşucuları yarış sabahı kahvaltıda.
Fransız yarışmacı Véronique Messina.
Bu yıl 23 ülkeden 97 erkek ve 30 kadın yarışmaya katıldı. Bunların dörtte biri sadece Rusya’dan.

Bu yılki yarışmanın mottosu su kaynaklarını korumak üzerine olsa da, yarışmanın asıl amacı çevresel konularda duyarlık yaratmaktan çok, dünya tatlı sularının yüzde 20’sini barındıran gölü korumayı amaçlıyor.

Koşucular için tuvaletler. Çadır biçiminde olan kadınlar için ve ısıtmalı.
Koşuculara su ve atıştırmalık dağıtılıyor.
Koşucuların yarışma sırasında çok sıkı giyinmesi zorunlu.
Rus ve Fransız ikili, bitiş çizgisinde.
Koşucular yarış sonrası kutlamada.

Ve yarışı 44 yaşındaki şirket yöneticisi Anton Dolgov kazanıyor. Kronometre 3:05:05’te.

Kaynak: New York Times.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar