Erdoğan: “Türkiye, tüm dünyaya demokrasi dersi vermiştir”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazı çıkışı yaptığı açıklamada seçim sonuçlarına itiraz için YSK’ya gidebileceklerini söyledi ve “Bir belediye başkanı sırtını dayayacağı bir çoğunluğu yoksa komisyonları istediği gibi kuramaz, bütçeyi istediği gibi çıkaramaz” dedi.

Ekrem İmamoğlu’nun Anıtkabir ziyaretine de değinen Erdoğan, “Daha mazbatasını almadığı halde böyle bir şey yazdı. Ama ne oldu, Milli Savunma Bakanlığı o defteri çekti aldı” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın değerlendirmeleri şöyle:

“Şimdi değerli basın mensubu arkadaşlar, öncelikle şunu çok açık net ifade etmemiz lazım. Şimdi olayın mahkeme süreci. Bu mahkeme sürecinde de bu işin 3 basamağı var: İlçe seçim kurulları, il seçim kurulları ve Yüksek Seçim Kurulu. Nihai karar, YSK’dan çıkacaktır. Nihai kararı orası verecektir.

Bakıyorum, sağ olsun ağzı olan konuşuyor. Çünkü yaşamamışlar. Belli bir kariyeri olanlar da konuşuyor. Ben tabii damdan düşerek geldim. Ben ilçe ve il seçim kurullarında milletvekili seçilmiştim. Müracaat edildi, milletvekilliğim alındı. Yapacak bir şey yok. Sonra İstanbul’a büyükşehir belediye başkanı oldum.

“YSK’ya müracaat etme hakkımız var”

Partiler en doğal hakları olan itiraz sürecini çalıştırıyor. Orası olmazsa bir üstü il seçim kurulu. Oradan netice alır, almaz. Her partinin de kendi skalalarını çalıştırma aralıkları var. Bazı yerlerde yüzlerce arkadaşı çalıştırıyoruz. İlde de alınan neticeler bizim yaptığımız çalışmalarla örtüşmüyorsa, ondan sonra YSK’ya müracaat etme hakkımız var.

“30 büyükşehirin 15’ini aldık”

Bu bir hakkın gaspı değildir. Seçmenlere ‘Ben artık huzuru buldum’ dedirtmek için parti çalışmasını sürdürecektir. Benim elimde şu var, tabii muhalefet bir şeyler söylüyor, biz Türkiye genelinde 30 büyükşehirin 15 tanesini AK Parti olarak aldık, MHP bir tanesini aldı Manisa’da, geri kalan 14 taneyi de onlar almış oluyor. Cumhur İttifakı olarak bizim aldığımız oy, son gelişmelerle yüzde 53.3’tür.

Karşımızdaki dörtlü mekanizmanın oy noktasındaki durumu yüzde 47 bile değildir. Arada böyle bir fark var. Bunu benim milletimin bilmesi lazım. Onları alakadar etmediği halde Türkiye’nin içişlerine karışmaya çalışan Amerika’nın Avrupa’nın bilmesi lazım. Siz bir haddinizi bilin ya!

“Demokrasi dersi verdik”

Bunun Avrupa’da Amerika’da birçok örnekleri var. Bunu görmüyorlar. Türkiye’nin içişlerine müdahale yoluna gidiyorlar. Herkes haddini bilecek. Türkiye, tüm dünyaya demokrasi dersi vermiştir.

İllerde ise biz 51 ilin 24 tanesini almışız, 10 tanesini MHP almış. 911 ilçenin 511’ini AK Parti olarak biz almışız ki yüzde 55 yapar. 135 tanesini MHP almış. Cumhur İttifakı ilçe belediyelerinin yüzde 70’ini almıştır. Yani buradan da bunların bir ders alması lazım. Hâlâ bir ders çıkarmıyorlar.

Millet bir defa Cumhur İttifakı’na gönlünü vermiştir. 754 belediyeyi sadece AK Parti olarak biz aldık. Buradan bir yere daha geliyorum. Şu anda sayımlar devam ediyor. İstanbul’un 39 ilçe belediyesi var. Bunun 25 tanesini İstanbul’da Cumhur İttifakı, AK Parti aldı. Burada bir defa bir ders var.

Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gelelim, burada YSK’nın henüz verdiği kararı bilmiyorum ama şu haliyle bile meclisin kahir ekseriyeti AK Parti, Cumhur İttifakı’na aittir. Son şeylerde zannediyorum, 40-50 tane muhaliflerden fazla meclis üyesine sahiptir.

Ankara’da ise durum daha farklı. 107 tane bize ait var, 39 tane 4’lü mekanizmaya ait olan var. Orada daha da fazla açılmış halde. Bu gerçeği görmeden değerlendirme yapıyorlar.

Sen çalışmanı yapacaksın. Alınacak birçok karar var, bütçe falan. Bunun onayı nereden gelecek, bizden gelecek. Sen komisyonları istediğim gibi kurabilirim diyebilecek misin? Diyemezsin. Ben belediye başkanlığı yaptım. Bilip bilmeden konuşmayın.

“Çoğunluk yoksa komisyon kuramaz, bütçe çıkaramaz”

Bir belediye başkanı sırtını dayayacağı bir çoğunluğu yoksa komisyonları istediği gibi kuramaz, bütçeyi istediği gibi çıkaramaz. Bu da demokrasinin denetleme mekanizmasıdır, bu mekanizma da sana herhangi bir yanlışında onay vermez.

“Milli Savunma Bakanlığı o defteri çekti aldı”

Şu anda beklentimiz şudur. Telaşa gerek yok. Ben şu anda ülkenin cumhurbaşkanıyım. Ama bunun yanında Anayasanın bana tanıdığı bir imkan var, ben AK Parti’nin başkanıyım. Yeni mekanizmada, ben iki görevimi yürütmek durumundayım. Hem partimin başkanlığını, hem cumhurbaşkanlığını. Bunu yürütürken de bir şeye özellikle dikkat edeceğim. Bu Anıtkabir olayında İstanbul’dan beyefendi çıkıyor, gidiyor. Sen bir kere mazbatanı aldın mı? Almadın. Almadığın halde senin Anıtkabir’in protokol işlevinden haberin yok. Buna yanlış kılavuzluk yaptılar. Defteri nasıl yazacağını da bilmiyor, zaten hakkında yok. Mazbatanı alırsın, eyvallah, rahat rahat yaparsın. Ama yaptığı şey protokol usulü açısından yanlıştır. Önce usul erkan öğrensin. Ama ne yazık ki öğrenemeden buna yanlış kılavuzluk yaptılar, yanlış yola düştü. Daha mazbatasını almadığı halde böyle bir şey yazdı. Ama ne oldu, Milli Savunma Bakanlığı o defteri çekti aldı. YSK nihai kararı verecektir, nihai kararı verdiği zaman da iş bitmiştir.

Rusya’ya ziyaret ve S-400

Rusya seyahatimizin bu seferki olanı, üst düzeyli stratejik konsey toplantımızın Rusya ayağıdır. Moskova’da yapılacak. Tabii S-400 önemli bir yer tutuyor. Amerika’nın söylentileri, vesaireleri falan çok yanlış şeyler. Biz bir defa S-400’le ilgili süreci bitirdik. Ödemelerimiz devam ediyor, bunları yapıyoruz.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus