Arakan’daki katliamları araştıran Reuters muhabirlerinin son itirazı mahkeme tarafından reddedildi

Myanmar Yüksek Mahkemesi, 10 Arakanlı Müslümanın öldürülmesi vakasını araştıran ve Resmi Sırlar Yasası’nı ihlal ettikleri iddiasıyla 16 aydır tutuklu bulunan Reuters muhabirlerinin son itirazını reddetti. Yüksek Mahkeme yargıcı Soe Naing, “7 yıl hapis cezasına çarptırıldılar, bu karar hâlâ geçerli” dedi. Böylece gazetecilere verilen 7 yıl hapis cezası kesinleşmiş oldu.

33 yaşındaki Wa Lone ve 29 yaşındaki Kyaw Soe Oo, tutuklandıkları sırada güvenlik güçlerinin dahil olduğu cinayet, kundakçılık ve yağmaları araştırıyorlardı. Gazeteciler tutuklanınca meslektaşları tarafından devam ettirilen ve yayınlanan dosya geçen hafta Pulitzer “uluslararası habercilik” ödülüne layık görüldü.

Reuters muhabirleri duruşma salonundan çıkarılırken.

Gazetecilerin hapse konulmasını özgür basın savunucuları, Batılı diplomatlar ve dünya liderleri tepkiyle karşılamıştı. Askeri yönetimden sonraki ilk sivil başbakan Nobel Barış Ödüllü Aung San Suu Kyi ise bu kararı desteklediği için ve iktidara geldikten sonra takınmaya başladığı otoriter politikalardan ötürü “hayal kırıklığı” olarak eleştirildi.

Birleşmiş Milletler Myanmar Temsilcisi Knut Ostby, kararın kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi. Gazetecileri Koruma Komitesi Güneydoğu Asya Temsilcisi Shawn Crispin de Myanmar’ın “bağımsız gazeteciliği kriminalize ettiğini” belirtti.

Gazetecilerin eşleri Pan Ei Mon ve Chit Su Win mahkeme salonu dışında medyaya konuştu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar