Lazio taraftarlarının açtığı Mussolini pankartı tepkiyle karşılandı

İtalya’nın Milano kentinde dün akşam oynanan Milan-Lazio İtalya Kupası yarı final karşılaşması öncesinde, Lazio’nun fanatik taraftar grubu “Irriducibili”, faşist diktatör Benito Mussolini adına pankart açtı. Taraftar grubunun hazırladığı “Benito Mussolini onuruna” yazılı pankart, 1945’te Mussolini’nin ayaklarından asıldığı Milano’nun Piazzale Loreta Meydanı yakınlarında açıldı.

Başkent Roma’nın takımı Lazio’nun fanatik taraftar grubu meydanda pankartı açıktan sonra faşist sloganlar attı ve faşistler arasında simge haline gelen “Roma Selamı” verdi. Yaşanan olay, Nazi faşizminin sonunun kutlandığı İtalyan ulusal bayramından bir gün önce gerçekleşti. İtalyan haber ajansı ANSA, aralarında Inter taraftarlarının da bulunduğu 19 kişinin gözaltına aldığını bildirdi.

İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, Twitter’da yaptığı açıklamada “Fiziksel veya sözlü olsun, herhangi bir şiddet türüne tolerans göstermeyeceğiz. Durumu dikkatlice izleyen polis kuvvetlerine teşekkür ederim” dedi.

Siyahi futbolcuya ırkçı tezahürat

Lazio’nun faşist taraftar grubu “Irriducibili” San Siro Stadyumunun çıkışında da Milan’ın siyahi oyuncusu Bakayoko’ya yönelik ırkçı tezahüratlarda bulundu. ANSA, Lazio taraftarlarının daha önce de en az iki maçta Bakayoko’ya yönelik benzer ırkçı ifadeler kullandıklarını yazdı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar